banner15

Soykırım Arşivleri Kamuya Açılacak

Almanya, 2. Dünya Savaşı'nda, yaklaşık 17 milyon Yahudi'nin zorla çalıştırıldığı ve katledildiği söylendiği Nazi Almanyası dönemine ait arşivlerin kamuya açılmasına karar verdi.

Soykırım Arşivleri Kamuya Açılacak

Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries, ABD'deki Soykırım Müzesi'nde yaptığı açıklamada, Almanya'nın, 30 ila 50 milyon arasında resmi belgenin bulunduğu arşivleri, tarihçilere ve soykırımdan kurtulanlara açacağını söyledi. Almanya, bugüne dek Nazi dönemine ait bu belgelerin kamuya açılmasına, kişilerin ''mahremiyetinin korunması'' yönündeki kaygılar nedeniyle izin vermiyordu.

Zypries'in bugün müze müdürü Sara Bloomfield ile yaptığı toplantıda, Almanya'nın kararını değiştirdiğini ve Bad Arolsen'de saklanan arşivlerin, konuyla ilgili yasal düzenlemelerden sonra, 6 ay içinde kamuya açılacağını söylediği belirtildi. Yalnızca Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı, Avrupa'nın merkezinde ve doğusunda Nazi yönetimi döneminde kaybolan, öldürülen ve zorla çalıştırılan Yahudilerle ilgili bilgiye ulaşılabilmesi için arşivlerden yararlanabiliyordu. Arşivler, bugüne dek tarihçilere ve kamuya açılmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48