banner15

Soykırım Karşıtlığı Yasası'na tepki

Almanya'nın, Yahudi soykırımı karşıtlığının Avrupa'da yasaklanması için önerisine Guardian gazetesinden tepki geldiği bildiridi.

Soykırım Karşıtlığı Yasası'na tepki

Almanya Dışişleri Bakanı Brigitte Zypries’in Yahudi soykırımını inkar etmenin Avrupa genelinde yasaklanması önerisine AB içinden farklı tepkiler geldi. Guardian gazetesi, bu yasağın ifade özgürlüğüne aykırı olduğu eleştirisi getirdi.

İngiliz Guardian gazetesinde Timoty Garton Ash imzalı makalede, söz konusu teklifin oldukça iyi niyetli olduğu ancak yasalaşması halinde bunun büyük bir hata olacağı ifade edildi.

Öncelikle bu yasanın, zaten pek çok açıdan tehdit altında bulunan ifade özgürlüğüne karşı olacağı kaydedilen makalede, Özgür ifadenin, özgür toplumlar için önceliklerin başında geldiği belirtildi. Makalede, “(ifade özgürlüğü), diğer özgürlüklerin oksijenidir” denildi.

Halen Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya’da Yahudi soykırımını inkar etmenin suç sayıldığı hatırlatılan makalede, ancak bu sayılan ülkelerin aynı zamanda AB içinde en aşırı sağ ve en yabancı düşmanı partilere sahip olduğu kaydedildi.

Makalede, Fransa’daki Ulusal Cephe, Belçika’daki Vlaams Belang, Almanya’daki NPD ve Romanya’daki Büyük Romanya gibi partilerin, bu ülkelerde benzer yasalar için sebep olsa da bu yasaların bu tür partilere engel olamadığı vurgulandı.

Yasa kabul edilirse gamalı haç gibi figürlerin kullanımının da yasaklanacağı hatırlatılan makalede, ancak söz konusu sembolün Hindular için bir barış sembolü olduğu, ayrıca anti-faşist t-shirtler üzerinde yer alabilecek muhtemel sembollerin de yasaklanacağı belirtildi.

Makalede, örneğin bu öneri geçmişte yasalaşmış olsaydı, bir kıyafet balosuna kolunda Nazi arması ile giden İngiltere Prensi Harry’nin de yargılanması gerekeceği kaydedildi.

Guardian’da yayınlanan makalede son olarak, bu öneri yasalaşırsa Batlık ülkelerinin Stalin döneminde yaşadıklarının inkarını, Ermenilerin soykırım iddialarının inkarını ve Müslümanların da Hazreti Muhammed karikatürleri çizmenin yasaklanmasını isteyebileceği belirtildi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48