banner15

Soykırım konferansına ABD tepkisi

İran, 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudiler'e yapılan soykırım konusunda 30 ülkeden 60'a yakın araştırmacıyı ağırlamaya hazırlanırken, ABD, konferansı kınadı.

Soykırım konferansına ABD tepkisi

İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, Yahudiler'e karşı gerçekleştirilen olayı "efsane" olarak nitelemişti.

İranlı yetkililer, 30 ülkeden 60'a yakın araştırmacının katılacağı ve soykırım konusunun işleneceği konferansa evsahipliği yapmaya hazırlanırken, ABD sözkonusu konferansı "rezillik" olarak niteleyerek, kınadığını açıkladı. İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından "efsane" olarak nitelenen, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Yahudilere karşı yapmış olduğu uygulama, soykırımın büyük bir örneği olarak niteleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, "Anladığım kadarıyla, bu toplantıda biraraya gelecek olan insanlar, soykırım gerçeğini reddediyorlar. Başka bir bakış açısıyla, bu Tahran rejiminin böylesine özel bir olaya rezilce bakış açısını ortaya koyuyor" ifadelerini kullanarak, İran'ın bu tutumunun şaşkınlık verici olduğunu söyledi.

McCormack, "Bu durum gerçekten hayret verici. Rejim yöneticileri, 6 milyondan fazla kişinin soykırıma uğramasını halen reddedebiliyor" şeklinde konuştu.

Öte yandan Ahmedinecad, İsrail'in haritadan silinmesine ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve Nazilerin 6 milyon Yahudi'ye karşı soykırım uygulamasını "efsane" olarak nitelemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48