banner39

'Soykırım' tasarıları uluslararası hukuka gidebilir

Dışişleri Bakanlığı, 1915 olayları ile ilgili tasarılar konusunda uluslararası hukuka başvurabileceğini açıkladı

Arşiv 24.03.2010, 14:36 25.03.2010, 07:49
'Soykırım' tasarıları uluslararası hukuka gidebilir

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye, 1915 olaylarına ilişkin iddiaların üçüncü ülke parlementolarında alınan kararlarla önüne çıkartılmasına karşı bütün seçenekleri değerlendiriyor.

Ermeni tasarılarına karşı çözüm yolu arayan Türkiye, konunun uluslararası hukuka taşınabileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsüsü Burak Özügergin, haftalık bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, parlamentoların tarih konusunda hüküm verecek yerler olmadığını söyledi ve Türkiye'nin Ermeni iddialarının parlamentolarda görüşülmesini uluslararası hukuka taşımayı gündemine aldığının sinyalini verdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin "Önümüzdeki dönemde uluslararası hukuka başvurmanın da Türkiye’nin değerlendirdiği seçeneklerden biri" olduğunu açıkladı.

Burak Özügergin, parlementoların tarih konusunda hüküm verilecek yerler olmadığını Türkiye’nin her fırsatta dile getirdiğini hatırlattı.

Özügergin "Bu tip kararların ikili ilişkileri olumsuz etkileyen sonuçlar doğurabiliyor" değendirmesini yaptı.

Özügergin, Ermeni tasarılarının kabul edilmesinin ardından ABD ve İsveç'ten çekilen elçilerin ise "zamanı geldiğinde" görev yerlerine döneceğini bildirdi.

OBAMA YÖNETİMİ "CILIZ", İSVEÇ HÜKÜMETİ "NET"

Obama Yönetimi'nin Kongre'de kabul edilen tasarı sonrası tutumunu da değerlendiren Sözcü, "Amerikan yönetiminin ortaya koyduğu tutumu, komite oylaması bağlamında geç kalmış bir cılız olarak nitelendirmek de mümkün. Önümüzdeki döneme ilişkin bir işaret olarak görmeye tercih edersek, doğru yönde ilerliyorlar. Yani yönetimin desteklemediği bu tür konuların parlamentolara gelmesini onaylamadıklarını söylemeleri tabii ki yerinde" dedi.

Buna karşın Özügergin, İsveç Hükümeti'nin takındığı tavır ile bir karşılamayı yaparak "İsveçliler, aktif olarak parlamentolarında görüşülmekte olan o garabeti uygun görmediklerini, desteklemediklerini ortaya koydular gayet net bir şekilde. Yani bu bizim için bir sürpriz değildi. Başından beri öyle konuşuyorlardı, oylama esnasında da bu görüşleri dile getirdiler, daha sonra daha kuvvetli dile getirdiler. Arada fark var" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?