banner15

Soykırım Tasarısı resmen sunuldu

Sözde Ermeni soykırım iddialarının, ABD Kongresinin alt kanadında tanınmasını öngören tasarı, Temsilciler Meclisine resmen sunuldu.

Soykırım Tasarısı resmen sunuldu
Ermeni lobisinin önde gelen isimlerinden Demokrat milletvekilleri Adam Schiff  ve Frank Pallone tarafından sunulan tasarı, 435 üyeli Temsilciler Meclisinde halen 140'dan fazla üyenin destek imzasını taşıyor.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, Pallone, "soykırımın" tanınmasının artık zamanın geldiğini ileri sürerek, Temsilciler Meclisinin yeni Demokrat Başkanı Nancy Pelosi'nin de bu yaklaşımı desteklediğini kaydetti ve "bunu şanlı bir durum" olduğunu iddia etti.

BİZ DE KIZILDERİLİLERE SOYKIRIM YAPTIK

Milletvekillerinden Pallone, "Biz de geçmişte Kızılderilileri soykırıma uğrattık. Bunlar her toplumda olabiliyor" dedi.

Bu arada, İstanbul'da geçen günlerde öldürülen gazeteci Hrant Dink'in soykırım iddialarının yabancı parlamentolarda tanınmasının, Türkiye'deki tartışma ortamına zarar verdiğini dile getirdiğinin hatırlatılması üzerine, Schiff, kendilerinin Türkiye'ye değil ABD halkına karşı sorumlu olduklarını söyledi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Tasarı, bugün resmen sunulmasının ardından, Temsilciler Meclisinin dışişleri komitesinin gündemine girecek. Tasarının bu komitede gelecek haftalarda görüşülüp, oylanması bekleniyor.

Tasarı burada kabul edilirse, Temsilciler Meclisinin genel kuruluna ulaşacak ve üzerinde oylama yapılıp, yapılmaması başkan Pelosi'nin inisiyatifine kalacak.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35