banner39

Soykırım teklifi kabul edildi

Soykırımı inkarını suç sayan ceza teklifi Fransa Parlamentosu'nda onaylandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Soykırım teklifi kabul edildi

Fransa'da Sosyalist Parti'nin sunduğu ve sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifinin meclis genel kurulunda kabul edildi. Yasa teklifi, sözde soykırımı inkar edenler hakkında bir yıl hapis ve 45 bin Euro'ya kadar para cezası talep edilmesini öngörüyordu. Teklif 19 oya karşı 106 oyla Fransız Parlamentosunda kabul edildi . Yasanın yürürlüğe girmesi için önce Fransa senatosunda görüşülmesi ardında da cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekiyor. Uzmanlar bu sürecin Mayıs ayına kadar tamamlanmasını beklemiyor.

Hükümet teklife karşı"

Görüşmelerde hükümet adına Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu bakanı Catherine Colana konuştu. Colona, hükümetin böylesi bir yasaya destek vermediğini söyledi. "Tarihi tarihçiler yazsın" diyen Colona, "Ermeniler Fransa'da toplumun önemli parçası, acılarını anlıyoruz, bu tarihî gerçeği inkâr etmiyoruz. Türk-Fransız dostluğuna önem veriyoruz" dedi.

"Türkiye'nin tarihî konularda devlet çalışması yapmasını ve bunun teşvik edilmesini istiyoruz. Türk ve Ermeni halklarının diyaloguna ve uzlaşısına önem veriyoruz" diyen Colona, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın bu konudaki açıklamasına atıfta bulunarak, "Hükümet olarak yasaya karşıyız" dedi. Konuşmaların ardından yapılan oylamayla yasa teklifinin gündeme alınması kabul edildi.

Tarihçiler ve araştırmacılar muaf tutulmadı

Bu arada teklifle ilgili olarak değişik partilerden 6 değişiklik önergesi verilmişti. Patrik Deveciyan'ın Ermeni soykırımını reddetmenin suç sayılmasını öngören yasa teklifine ilişkin olarak verdiği, 'bilim adamları ve tarihçilerin çalışmalarının yasanın yaptırımlarından muaf tutulması' konusundaki değişiklik önergesi reddedildi. Değişiklik önergelerinin görüşülmesi ardından yapılan oylamada, Ermeni Soykırımı'nı inkârı suç sayan yasa teklifi onaylandı.

Teklif daha önce ertelenmişti

Yasa teklifi Fransa Parlamentosu yaz tatiline girmeden önce yine gündeme gelmiş ancak daha sonra ertelenmişti. Mayıs ayında yapılan toplantılarda söz alan Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste Blazy, iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vereceği gerekçesiyle yasa teklifinie karşı çıkılmasına istemişti.

Bugünkü oturumda Blazy'nin yerine konuşan Colana'da milletvekillerine benzer bir uyarıda bulundu. Fransa'da iktidar partisi oylamayla ilgili grup kararı almamış ve milletvekillerinin serbest bırakılacağını açıklamıştı. Ülkede önümüzdeki yılki cumhurbaşkanlığı seçiminde Sosyalist Parti'nin adayı olabilecek siyasetçilerden Segolene Royal ise dün "Türkiye Avrupa Birliği'ne girmek istiyorsa, Ermeni Soykırımı'nı tanımaldır" demişti.

Royal'in adaylığı halinde onun en büyük rakibi olması beklenen Fransa İçişleri Bakanı Nicholas Sarkozy ise Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tavrıyla biliniyor. Türkiye, tasarının onaylanması halinde Fransa'ya sert yanıt verileceğini duyurmuştu. Avrupa Komisyonu da bu durumda Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin de zarar göreceğini bildirmişti.

Fransa Parlamentosu'nun alt kanadının onayı ardından tasarının yasalaşması için önce Senato, daha sonra da Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından onaylanması gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?