Söz sahibi olmanın yolu denizcilikte geçer

Başbakan Erdoğan, "Dünyada söz sahibi olmanın yolu denizcilikte söz sahibi olmaktan geçiyor" dedi.

Söz sahibi olmanın yolu denizcilikte geçer


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyada söz sahibi olmanın yolunun denizcilikte söz sahibi olmaktan geçtiğini" bildirdi.

Erdoğan, ilk milli tasarım savaş gemisi olan "Heybeliada" ile mayın avlama gemisi "Akçay"ın denize indirilmesi, TGC İnebolu'nun komuta teslimi ve MİLGEM projesinin ikinci gemisi "Büyükada"nın ilk kaynağının yapılması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Erdoğan, Türkiye'nin kıyısı bulunan denizlerdeki gelişmelerin, Türkiye'nin milli menfaatlerinin korunmasında deniz gücünün önemini açık bir biçimde ortaya koyduğunu vurgulayarak, Ege, Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Boğazlardaki egemenlik haklarının Türkiye'nin milli güvenlik politikasının ana unsurlarını oluşturduğunu dile getirdi. Erdoğan, "Denizlerimizde istediğimiz etkinlikte söz sahibi olabilmemiz için askeri gemi inşaatlarına ihtiyacımız var" diye konuştu.

Erdoğan, 2002 yılında dünya ölçeğinde 23. sırada olan gemi inşa sanayisinin denizcilik alanında gerçekleştirilen büyük atılımlar sonucunda, bugün tonaj ve sipariş edilen gemi adedine göre Güney Kore, Japonya ve Çin'in ardından 4. sırada yer aldığını anımsattı.

Yine 2002 yılında duraklama dönemine giren savunma sanayisi sektörünün, bu alanda art arda başlatılan projelerle büyük bir ivme yakalamayı başardığını dile getiren Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüksek teknoloji ürünü bir çok ihtiyacının, milli tasarım ve üretim projeleri sayesinde Türk şirketleri eliyle karşılandığını bildirdi.

Denizciliğin uzun zaman hak ettiği destek ve ilgiyi görmediğinin açık olduğunu dile getiren Erdoğan, "İnanıyorum ki, artık bu talihsiz dönem geride kalıyor. Önümüzdeki dönem denizciliğimizin yeniden parlak günlerine dönüşüne şahit olacağız. Türk milleti yeniden denizci bir millet haline gelecektir" diye konuştu.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2008, 17:01
YORUM EKLE

banner33

banner37