banner39

Sözleşmeli Öğretmenlere rapor müjdesi

Danıştay, Sözleşmeli öğretmenlerin 30 günü aşan hastalık izni için rapor alabileceği kararı aldı.

Arşiv 13.04.2010, 23:53 13.04.2010, 23:53
Sözleşmeli Öğretmenlere rapor müjdesi


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Eğitimciler Birliği Sendikası Eğitim Bir-Sen’in, sözleşmeli öğretmenlerin 30 günü aşan hastalık izni kullanmaları halinde sözleşmelerinin feshedilmesiyle ilgili Danıştaya açmış olduğu davada yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, sözleşmeli öğretmenlerin 30 günü aşan hastalık izni kullanmaları halinde sözleşmelerini fesheden; Hizmet Sözleşmesi’nin 11. maddesinin (b) fıkrasında geçen “30 günü geçmemek üzere” ibaresinin ve “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların” 10. maddesinde yer alan “30 günü geçmemek üzere” ibaresinin iptali için Danıştay’da açılan davada, yürütmenin durdurulması kararı verildiği belirtildi.
 
Buna göre, sözleşmeli öğretmenlerin 30 günü aşan rapor alması halinde hizmet sözleşmesi feshedilmeyecek. Böylece bir sözleşmeli öğretmenin rahatsızlığı bir aydan fazla sürse de, hizmet sözleşmesi feshedilemeyecek. Bu konuda kadrolu öğretmenlerin tabi olduğu hükümler sözleşmeli öğretmenler için de uygulanacak.
 
Bu karar uyarınca, 30 günü aşan rapor aldığı gerekçesiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin de görevine dönebileceği ifade ediliyor.
 
Ayrıca Danıştayın bu kararının, sözleşmeli öğretmenleri, üniversitelerde çalışan sözleşmeli personeli ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan “tüm sözleşmeli personeli” ilgilendirdiği ve bu kararla, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların” 10. maddesinde yer alan, “30 günü geçmemek üzere” ibaresi hakkında da yürütmenin durdurulması kararı verildiğinden, sözleşmeli öğretmenlerin yanında diğer kurumlarda çalışan tüm sözleşmeli personelin 30 günü aşan sağlık raporu alması halinde sözleşmesinin feshedilemeyeceği belirtiliyor.
 
 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?