banner39

Sözleşmeli ve kadrolu farkı kalkıyor

Kamu personeli arasında büyük sıkıntılara yol açan ayrımlar kalkıyor.

Arşiv 26.05.2008, 17:33 27.05.2008, 10:13
Sözleşmeli ve kadrolu farkı kalkıyor


Kamu personel rejimi sil baştan yenileniyor. Yasa ile sözleşmeli- kadrolu ayrımı kalkacak ve tüm memurlar aynı sistemde eşit haklara sahip olacak.

Konuyla ilgili Takvim gazetesine açıklamada bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, "Yasanın çıkmasıyla 4A, 4B, 4C diye tabir edilen tüm statüler eşitlenip tek sisteme oturacak.

Böylece bu ayrımlardan meydana gelen hak kayıpları ve sıkıntılar önlenecek" dedi. Hüseyin Tanrıverdi, planın ayrıntılarını anlattı. Tanrıverdi, "Kadrolu-kadrosuz ayrımı kalkacak. Tüm memurlar eşit olacak. Başbakan'ın da istediği düzenleme bu döneme yetişecek" dedi.

MEVCUT SİSTEMLE İMKANSIZ

Kamuoyunda 4B'li olarak bilinen sözleşmeli personelin mevcut sistem ile kadroya geçmesine imkan olmadığını belirten Tanrıverdi, "Karmaşık bir yapı oluşmuş. Bu çarpıklığın düzelmesi için yasa çalışmasının bitmesi gerekiyor. Çalışma bittikten sonra sorun çözülecek" diye konuştu.

'BU DÖNEME YETİŞİR'

Mevcut sistemde bir karmaşanın yaşandığını hatırlatan Tanrıverdi, şunları söyledi: "Şu anda sözleşmeli, mevsimlik işçi, kadrolu gibi pozisyonlar bulunuyor. Bunlar arasında farklar olması sebebiyle tepkiler oluyor. Yapılan çalışmada kadrolu-kadrosuz ayrımı ortadan kalkacağı için sorunlar da çözülmüş olacak."

Tanrıverdi, söz konusu çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirterek, "Yasa bu döneme yetişecek. Sayın Başbakanımızın da bizzat bu konunun çıkması için istekleri var" diye konuştu.

Sözleşmeli personelin kadro isteklerinin kendilerine ulaştığını kaydeden Tanrıverdi, şu açıklamayı yaptı: "Mevcut sistem ile sözleşmelilerin kadroya geçmesinin imkanı yok. O yüzden bu yasa çalışmasının bitmesi gerekiyor. Bu çalışma bittikten sonra sorunlar çözülecek."

Kaynak: Takvim

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?