SP İstanbul İl Başkanı Erdoğan: İsrail korkaktır

Shargiya News TV'y'e konuşan SP İstanbuıl İl Başkanı Erdol Erdoğan, "İsrail korkaktır" dedi.

SP İstanbul İl Başkanı Erdoğan: İsrail korkaktır


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı  Erol Erdoğan, merkezi Londra’da bulunan Shargiya News televizyonuna konuştu.

Shargiya News’in Türkiye temsilcisi Muhammed Abdi’nin sorularını cevaplandıran Erdoğan, İsrail’in korkak bir devlet olduğunu söyledi. Saadet Partisi’nin dış politika yaklaşımlarını anlatan Erdoğan, “Saadet, dünyanın bütün coğrafyalarında olan bitenden haberdar olan, ama asla oralardan esen rüzgarlara kapılmayan, şahsiyetli ve çok yönlü bir politika takip etmektedir” dedi.

Muhammed Abdi’nin “Saadet Partisi’ni AK Parti’den ayıran temel fark nedir?” şeklindeki sorusunu, “Ekonomi ve dış politika yaklaşımları Saadet Partisi’ni çok keskin çizgilerle AKP’den ayırır. Saadet Partisi ‘şahsiyetli ve çok yönlü bir dış politika’ derken, AKP her alanda teslimiyetçi bir politika takip etmektedir” şeklinde cevaplandıran Erdoğan, şu örnekleri verdi:

ABD TÜRKİYE ÜZERİNDEN 103 BİN SORTİ YAPTI

“ABD, Irak işgali için Türkiye topraklarını kullanılmak istemiş ve bunun için de AK Parti hükümeti Meclis’ten yetki istemişti. 1 Mart tezkeresi olarak bilinen o olay Saadet Partisi’nin kamuoyunu harekete geçirmesi sonucu Meclis’te reddedilmiş. Dönemin Başbakanı Abdullah Gül, tezkerenin geçmesi için çok uğraşmış, ancak Saadet Partisi’nin etkin muhalefeti, meclis dışında olmamıza rağmen etkili olmuş ve tezkerenin geçmesi engellenmişti. Tezkereyi geçiremeyen AK Parti hükümeti, Türk topraklarını ABD’ye kullandırtamayınca hava sahasını ABD’ye açarak Irak üzerine 103 bin sorti gerçekleşmesini sağladı. Saadet Partisi iktidarda olsaydı bu sortiler gerçekleşemezdi, ABD, Türkiye’de konuşlanamazdı.

Yine İsrail ile yaşanan “alçak koltuk” krizi de AKP’nin ikili bir oyun içerisinde olduğunu; halka farklı gözüküp perde arkasında farklı oyunlar oynandığına bir örnektir. Saadet Partisi bir yıldır, İsrail’in Gazze’yi işgal ettiği günden bu yana büyükelçimizin geri çağrılması gerektiğini söylüyor. Büyük elçi geri çağrılmadığı gibi İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, büyükelçimize karşılattırılmıştır. İsrail’den ‘alçak koltuk’ krizi konusunda özür beklenirken, diğer yandan Savunma Sanayi yetkilileri İsrail’de silah anlaşması yapmaktaydılar.”

Saadet Partisi’nin anti-emperyalist bir parti olduğunun altını çizen Erdoğan, İsrail’e karşı diplomatik üstünlük kurmak gerektiğini, bunun da yolunun kendine güvenen şahsiyetli bir dış politika anlayışından geçtiğini vurguladı.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 23:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35