banner15

SPK Başkanı KOBİ'lere seslendi: Halka açılın

SPK Başkanı Vedat Akgiray, "Halka açılmamak bugünün Türkiye'sinde akılsızlıktır" dedi.

SPK Başkanı KOBİ'lere seslendi: Halka açılın


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
  
 
Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, kredi bulmak için bankaların peşinden koşan küçük ve orta boy işletmelere adres olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) gösterdi. Kredi bulan şirketin, 'üzülmesi' gerekirken 'sevindiğini' vurgulayan Akgiray, "Halka açılmamak bugünün Türkiye'sinde akılsızlıktır." ifadesini kullandı.

İstanbul Sanayi Odası'nın Nisan ayı meclis toplantısında konuşan Vedat Akgiray, İMKB'nin rasyonel bir pazar olduğunun altını çizdi ve sermaye piyasasının getirilerinden söz etti. İMKB'nin dünyadaki bütün borsaların toplam değerine oranının yüzde 0,4 olduğunu kaydeden SPK Başkanı, "ISO 500 şirketleri 2006'da 100 lira sermaye koyuyorsa, 154 lira borçlanıyordu. Bu rakam 2009'da 300'e çıktı. İMKB'de ise 2006'da 100 lira sermayeye denk gelen borçlanma 126, 2009'da 128. Demek ki halka açılan şirketler daha az borç kullanıyor. ABD'de bu oran 100 lira sermayeye 50 lira. Finansta ABD örnek alınabilir, bu işin kitabını orada yazmışlar. Türkiye'de kredi bulan seviniyor. Kredi bulunca üzülmek gerek." diye konuştu.

Sermaye piyasasının ekonomik büyümeye oranla küçük kaldığını belirten Vedat Akgiray, "Hisse senedi çıkarmak gerekiyor. Halka açık firma sayısını arttırmak, açık olanların açıklıklarını arttırmak önemli. Halka açılmamak bugünün Türkiye'sinde akılsızlıktır. İş dünyasının sağlığı ve sıhhati için sermaye piyasasına girmeye mecburuz." Değerlendirmesini yaptı.

Şirketlerin İMKB'ye girişlerini kolaylaştırdıklarını anlatan Akgiray, bürokrasiyi azaltıcı ve maliyetleri düşürücü önlemlere gittiklerini bildirdi. SPK Başkanı, daha az düzenleme ve denetlemeye başvurarak piyasayı büyütmeyi hedeflediklerini açıkladı. Kısa vadeli yatırım yapmak isteyen firmaların tahvilleri değerlendirebileceğini belirten SPK Başkanı, yatırımcının seçeneklerini arttırmak adına Ürün Borsası'nı hizmete sunacaklarını kaydetti.

"BORSA UYANIKLARIN CİRİT ATTIĞI BİR KUMARHANE DEĞİL"

SPK Başkanı Vedat Akgiray, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'yla ilgili yapılan spekülasyonlara da itiraz etti. Borsanın, 'uyanıkların cirit attığı oynak bir yer' olarak görülmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Akgiray, İMKB'ye yönelik yanlış algılamalardan şikâyet etti:

"Hal böyleyse bizim burayı kapatmamız gerekiyor. Ama ekonomi büyüyünce İMKB'deki hisselerin değeri artıyor, küçülünce azalıyor. Belki 15 ila 20 firma oyunlar oynuyor olabilir ancak İMKB kumarhane değildir."

 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 20:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35