banner15

'Srebrenitsa Katliamı Görüntülendi'

Sırbistan'da eski bir paramiliter birimde görevli beş kişinin yargılandıkları dava başladı. Savcılar, duruşmada gösterilen bandın, Srebrenitsa katliamının görsel düzeyde ilk kanıtı olduğunu söylüyor.

'Srebrenitsa Katliamı Görüntülendi'

Sırbistan'ın özel timi 'Akrepler'in beş eski mensubu, 1995'te Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kasabasındaki katliama katıldıkları suçlamasıyla Belgrad'da yargıç karşısına çıktı. Avrupa'da 1945'ten sonra gerçekleştirilen en büyük katliamla ilgili olarak Sırbistan'da ilk kez bazı Sırp vatandaşları yargılanıyor. Katliamda öldürülenlerin ve sanık yakınlarının da hazır bulunduğu duruşmada bir insan hakları örgütünce ele geçirilen bir video bant da gösterildi. Katliamı gerçekleştirenlerce çekildiği öne sürülen yaklaşık 20 dakikalık bantta, sivil giyimli altı Müslüman esir önce bir kamyonun arkasından indirilirken görülüyor. Daha sonra bu kişiler tek tek arkalarından vurularak öldürülürken görülüyor.
Savcılar, bantın Sırp güçlerinin Srebrenitsa'da katliam yaptıklarına ilişkin görüntülü ilk kanıt olduğunu söylüyor. Srebrenitsa'da 10 yıl önce yaklaşık 8000 Müslüman Sırp güçlerince katledilmişti. Katliamla ilgili olarak en çok aranan sanıklar dönemin Bosna Sırp güçlerinin komutanı Ratko Mladiç ve Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç hala yakalanabilmiş değil. Belgrad'daki muhabirimiz Matt Prodger, Sırbistan Televizyonu'nda da ilk kez bu yıl gösterilen video bandın ise Bosna'daki iç savaş sırasında Sırpların kurban olduğunu düşünenler üzerinde şok etkisi yarattığını söylüyor. Beş sanık bandın televizyonda yayımlanması sonrası Haziran ayında gözaltına alınmışlardı. Sanıklar davada suçlu bulunmaları halinde 40 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Aynı olayla ilgili altıncı bir sanık halen Hırvatistan'da savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılanıyor. Yedinci sanıksa henüz yakalanabilmiş değil.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48