banner39

Srebrenitsa'da 'eşcinsel asker' tartışması!

Eski NATO komutanı, Srebrenitsa'yı kormaklı 'mükellef' ordunun içinde eşcinsel' ağırlıkta olduğunu söyledi.

Arşiv 19.03.2010, 09:59 19.03.2010, 12:07
Srebrenitsa'da 'eşcinsel asker' tartışması!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emekli NATO generali, Srebrenitsa'daki Boşnak soykırımının II. Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'daki en büyük katliam olduğunu söylerken, eşcinsellerin ağırlıkta olduğu NATO ordusunun trajik halini dile getirdi.

ABD'li emekli NATO generali John Sheehan, 1995'te Bosna Savaşı sırasında meydana gelen Srebrenitsa katliamının, eşcinsel askerlere kısmen açık Hollanda ordusunun zayıflığı nedeniyle engellenemediğini söyledi.

Bosna'nın Srebrenitsa kentinde aralarında çocukların da bulunduğu 8 bin Boşnak erkeğin öldürüldüğünü hatırlatan Sheehan, Birleşmiş Milletler barış gücü bünyesinde kenti korumakla sorumlu Hollandalı askerleri yetersiz teçhizata sahip olmakla eleştirdi. Sheehan, "Hollanda askerleri güçten düşmüştülerdi, zayıf idare ediliyorlardı, Sırplar kente geldi, askerleri telefon direklerine bağladı ve Müslümanları öldürdü. Bu olay, II. Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'daki en büyük katliamdı" dedi.

Şüpheli bir tavırla söz olan Komite başkanı Levin ise, Sheehan'a, "Hollandalı yetkililer size askerlerin olayı engellemedeki başarısızlığın nedeni olarak, orduda eşcinsel askerlerin görev yapması olduğunu mu anlattı?" diye sordu. Amerikalı emekli general ise bu soruya, "Evet. Sorunun bir parçası olarak bunu da dahil ettiler. Bunu bana Hollanda'nın eski genelkurmay başkanı söyledi" diye cevap verdi.

Açıklamaların ardından konuyla ilgili olarak yabancı bir haber ajansına demeç veren Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü Roger Van de Wetering, emekli general Sheehan'ın sözlerinin "anlamsız" olduğunu iddia etti.

Sırp güçler, 1995'te Srebrenitsa'da 8 bin Boşnak erkeği öldürmüşlerdi. Uluslararası Adalet Divanı bu katliamın soykırım olduğunu açıklamıştı. Boşnakları korumakla görevli Hollandalı askerler olan biteni seyretmekle suçlandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?