banner39

Sri Lanka'da saldırı 100 ölü

Sri Lanka'da Tamil Kaplanları'nın düzenlediği intihar saldırısında en az 100 az asker öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sri Lanka'da saldırı 100 ölü
Sri Lanka'da Tamil Kaplanları ile hükümet arasındaki gerginlik, bugün düzenlenen bir bombalı saldırı ile yeni bir dönemece girdi.

Saldırıda donanmaya mensup en az 100 askerin öldüğü, 150 askerin de yaralandığı bildiriliyor.

Saldırı, ülkenin kuzeydoğusunda, stratejik önemdeki Trinkomeli limanı yakınlarında devir teslim yapan birlikleri hedef aldı.

Görgü tanıkları çok şiddetli olduğu belirtilen patlamaya bomba yüklü bir kamyonun iki konvoy arasında infilak etmesinin yol açtığını, çok sayıda askeri aracın ve otobüsün alev topuna dönüştüğünü anlatıyorlar.

Patlamada olay yerinde siviller de olduğu, cesetlerin tamamına ulaşmanın mümkün olmadığı belirtiliyor.

Saldırıyı şu ana dek üstlenen olmadı. Ancak hükümet, eylemden bölgenin bağımsızlığından yana olan Tamil Kaplanları örgütünü sorumlu tutuyor.

Tamil kaplanları ise konuyla ilgili açıklamasında sadece, ordunun sivilleri hedef alarak böyle bir eyleme zemin yarattığını öne sürdü.

Ordu ise eyleme Tamil mevzilerine hava saldırıları ile karşılık verdi.

Saldırı tarafların İsviçre'nin Cenevre kentinde barış görüşmelerine başlaması öncesine rastlıyor.

2002 yılında yapılan ateşkes anlaşmasına rağmen bölgede şiddetin önü kesilemiyor.

İsyancıların kuzeyde bir özerk yönetim kurma taleplerine yanıt bulamaması son iki yılda çatışmaların artmasına yol açtı.

Sadece bu yıl yaşanan çarpışmalarda iki bin kişi hayatını kaybetti. İki hafta sonraki görüşmenin ise süreci canlandırmak üzere bir fırsat yaratması umuluyordu.

Son haftalarda çatışmaların yoğunlaşmasına rağmen son bir kaç güne dek yetkililer görüşmelere gideceklerinden söz etmişti. Ancak şu ortamda herhangi bir görüşme yapılabilecek mi, belli değil.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?