banner39

Sri Lanka'dan Tamil Polis açılımı

Tamil Kaplanları'nın büyük bir kanlı operasyonla bastıran Sri Lanka ilk kez Tamillerden polis alacak.

Arşiv 29.09.2009, 13:51 29.09.2009, 13:51
Sri Lanka'dan Tamil Polis açılımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sri Lanka'da hükümet son 30 yıldır ilk defa Tamil polis alacağını duyurdu. Mayıs ayında Sri Lanka ordusu tarafından yenilgiye uğratılan Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütünün bütün üyeleri Tamillerden oluşuyordu.
Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre adanın kuzeyindeki Cafna'da 500 polis memurluğu için 400' ü kadın toplam 6 bin 500 Tamil başvuru yaptı.

Sri Lanka, Cafna'nın da içinde yer aldığı, adanın kuzey ve doğusunda bağımsız devlet isteyen LTTE'nin hükümet lehine çalışan Tamilleri öldürmeye başladığı 1978 yılından beri bu bölgeden Tamil polis alımı yapamamıştı. Örgüt devlete çalışan Tamilleri vatan haini ilan ederek cezalandırıyordu. LTTE eylemlerine başladığı ilk yıllarda Cafna'daki polis karakolunu yıkmıştı.

Polis Sözcüsü Nimal Mediwake, " Tamil gençler polis olmak için çok hevesli. Ne yazık ki 1978'den beri terörist lider Velupillai Prabhakaran'ın memleketi olan Cafna yarımadasından Tamil polis yetiştiremedik." dedi.

Tamillere eşit haklar verileceği sözünü veren Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa ise LTTE örgütüne yakınlığı ile bilinen Tamil partilerle uzlaşma yoluna gidiyor. Rajapaksa, gerillaların yenilmesiyle geçici kamplara alınan 300 bin sivilin en kısa zamanda tekrar eski topraklarına yerleştirileceğini açıkladı.

Sri Lanka'da Tamillerin polis olarak görevlendirilmesi Asya'nın en uzun etnik çatışmalarına sahne olan adada barışı tesis etme adına önemli bir girişim olarak değerlendiriliyor.

Sri Lanka' da 1983 yılından geçtiğimiz Mayıs ayına kadar devam eden çatışmalarda 80 ile 100 bin arasında insan hayatını kaybetti, milyonlarca sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sri Lanka hükümeti LTTE'ye karşı kazandığı askeri zaferin ardından Tamil sorununu çözmek için girişimlerini artırdı.


banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?