banner15

Srilanka'da Savaş Tırmanıyor

Sri Lanka'da hükümet ile Tamil Kaplanları arasındaki 'Gölge Savaşı' giderek tırmanıyor. Son iki günde 12 asker ve bir polisin öldüğü ülkede Aralık ayının bilançosu 46'ya ulaştı.

Srilanka'da Savaş Tırmanıyor

2002 yılından beri hükümet ile Tamil Kaplanları adlı gerilla grubunun ateşkes ilan ettiği Sri Lanka’da barış süreci çöküşün eşiğinde. Buna yol aşan ise yalnızca Aralık ayı içinde 46 güvenlik görevlisi ile bir milletvekilinin ölümü ile sonuçlanan şiddet olaylarının tırmanışı. Son olarak önceki gün ülkenin kuzeyindeki Jaffna yarımadasında mayına çarpan araçta 11 asker ölürken, dün de bir polis ile bir asker uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamlarını yitirdi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ise 2002 yılı şubat ayında ateşkes anlaşmasının imzalanmasından sonraki en büyük çatışma yaşandı Adanın kuzeybatısında yaşanan çatışmada 13 Sri Lanka denizcisi öldürüldü. Bundan iki gün once de 3 denizci yaşamını yitirmişti. Öte yandan pazar günü ise Tamil Kaplanlarına yakınlığı ile bilinen bir milletvekili Noel ayini sırasında öldürülmüştü. Gerilla grubu bu saldırıdan hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor. Güvenlik güçlerine yönelik sözkonusu saldırılardan da hükümet Tamil Kaplanlarını sorumlu tutuyor. Tamil Kaplanları ise çatışma ortamının güvenlik güçlerinin barışcı gösteriler yapan sivillere karşı şiddet uygulaması nedeni ile doğduğunu belirtiyorlar.

Güvenlik güçlerine yönelik son saldırılar kendisine Tamil Ayaklanma Gücü adı veren bir örgütce üstlenildi. Geçen haftaki saldırılardan sonra bir açıklama yapan Tamil Ayaklanma Gücü, bu eylemlerin, Jaffna’daki bir deniz üssünde Tamil bir kadının tecavüze uğradıktan sonra öldürülmesine missileme amaclı olduğunu duyurdu.

'Anlaşmazlık üniter devlet yapısında’

Öte yandan resmi adı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) olan gerilla grubunun lideri Vellupillai Prabhakaran'ın 27 Kasım tarihindeki yıllık Kahramanlar Günü konuşmasından sonra çatışmaların hızlanmasına dikkat çekiliyor. Prabhakaran konuşmasında, Sri Lanka’nın geçen ay seçilen Başkanı Mahinda Rajapakse’yi ülkedeki etnik soruna kabul edilebilir bir çözüm bulmazsa savaşın başlayabileceği hususunda uyardı. Rajapakse 17 Kasım’daki seçimler sırasında ülkenin üniter yapısını esas alacağı şeklinde kampanya yürütmüştü.

Gelinen noktada ise özellikle Sri Lanka askeri güçlerinin intikam amaçlı operasyonlara girişmesinin Aralık ayı içinde 46 olan bilançoyu daha da büyütmesinden kaygı duyuluyor. Bu durumda ülkenin 1980'ler ve 90'lardaki gibi topyekün bir savaşa sürüklenip sürüklenmeyeceği merak konusu. Fakat iki taraf da savaş ilanı yapmaktan kaçınıyor. Tamil Kaplanları halkın huzursuzluğunun giderek büyüdüğünü, ülkenin kuzey ve doğusunda kendilerine daha geniş bir özerkliğin tanınması gerektiğini vurguluyorlar.

Gözlemciler bir yıl önce 35 bin Sri Lankalı’nın öldüğü 'Tsunami Felaketi' sırasında durumun tamamen farklı olduğuna dikkat çekiyorlar. Tamil Kaplanları ile hükümet güçleri felaketzedelere yardım için birlikte çalışmışlar, bu da 2003 Nisan’ından beri tıkanan barış görüşmelerinin canlanacağı umuduna yol açmıştı. Barış görüşmeleri her iki tarafın da görüşmelere nasıl ve nerede devam edileceği hususunda anlaşamamaları nedeni ile durmuştu. Hükümet ülke içinde veya bir Asya ülkesinde görüşmelere devam yanlısı olurken, Tamil Kaplanları Oslo’da ısrar etmişlerdi.

Kağıt üzerinde ateşkes  

Ancak tüm anlaşmazlıklara rağmen 2002 ateşkes anlaşması hala kağıt üzerinde geçerli görünüyor. Ne hükümet, ne de Tamil Kaplanları ateşkesin bozulduğunu açıklamadılar. Fakat ateşkes sürecinin resmi gözlemcisi Norveç’in Uluslararası Gelişme Bakanı Erik Solheim, son olaylar üzerine yaptığı açıklamada ‘ Durum kaygı verici. Daha kötüye gidiyor. Yaşanan bir tür gölge savaşı’ dedi.

Bu süreçte Sri Lanka'nın yeni seçilen Başkanı Mahinda Rajapakse de Hindistan’a gitti. Rajapakse bugün Hindistan başbakanı Manmohan Singh ile biraraya geliyor. Sri Lanka, Hindistan’ın barış görüşmelerinde daha büyük rol oynamasını isterken; Yeni Delhi hükümeti bu fikre sıcak bakmıyor. 1980'lerde Hintli barış görevlileri bölgede görev yaparken, ciddi zorluklar yaşamalarıı üzerine 1990da geri çekilmişlerdi.

Hükümet Sri Lanka Bağışcıları olarak bilinen ABD, Japonya, Norveç ve AB’ye de çağrı yaparak Tamil Kaplanlarını artan şiddet olayları nedeni ile uyarmalarını istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak her iki tarafın barışcıl çözüm için birklikte çalışmaları çağrısında bulundu.

Tamil Kaplanları 1980lerin başından beri ülkenin kuzeyinde Tamil Devleti kurmak amacıyla mücadele ediyorlar. Norveç’in arabulucuğuyla 22 Şubat 2002’de gerilla grubunun lideri Prabhakaran ile o zamanın Başbakanı Ranil Wickremasinghe arasında 65 bin kişinin yaşamına mal olan çatışmaları sona erdiren ateşkes anlaşması imzalanmıştı. 19,5 milyon nüfusa sahip Sri Lanka’da Tamillerin oranı yüzde 18.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48