banner39

Stalin Moskova'ya 'geri döndü'

Stalin ismi günlük siyasetin simgelerinden biri haline gelirken, insan hakları örgütleri bu gelişmeye tepkili...

Arşiv 18.02.2010, 14:21 18.02.2010, 14:21
Stalin Moskova'ya 'geri döndü'


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Josef Stalin Moskova sokaklarına geri dönüyor. İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesinin altmış beş yılında düzenlenecek olan törenlerde, Rusya'da “tüm halkların babası” olarak nitelenen Stalin’in ismi bir metro istasyonuna verilecek, posterleri şehir sokaklarına asılacak. Kutlamalarda Stalin'in Sovyet ordusunun başkomutanı olarak Almanya’nın yenilmesinde rolü konusunda konuşmalar yapılacak.

Moskova belediye başkanlığı reklam birimin başkanı Vladimir Makarov, Stalin'le ilgili talebin Sovyet “gazileri” tarafından yapıldığını belirtti. Ancak, bu karar insan hakları örgütleri tarafından sert bir dille eleştirildi. “Memorial” üyesi tarih uzmanı Yan Raçinski, Moskova şehir yönetiminin "akıl ve mantık çerçevesi içerisinde hareket etmesini" istedi, kararın uygulamadan kaldırılmasını talep etti. 

“Bu tür bir yaklaşım savaşı kazanan tüm eski SSCB halkları için bir hakerettir. Onlar komunist yönetiminin tüm hata ve cinayetlerine rağmen bu zaferi kazandılar” diyen Raçinski, savaşın Stalin’in 'özel çabaları' nedeniyle erken başladığını iddia etti. Memorial başkanı Arseni Roginski ise, şehir panolarında Stalin’in kendi ordu ve halkına karşı yaptığı 'akılalmaz vahşetler'in yansıtılması gerektiğini bildirdi.

Rusya devlet başkanı Medvedev’in de bu görüşü paylaştığı kaydediliyor. Medvedev son dönemde Stalin ve yönetimine getirdiği sert eleştirileri hatırlatan uzmanlar, başbakan Putin'in ise savaşın kazanılmasında Stalin’in hizmetleri olduğu ve bunun kimse tarafından tekzip edilemeyeceği açıklamalara dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?