banner39

Stalin'in Kafkasya kurbanları

Kafkasya’da özellikle Çeçenya, İnguşetya, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’te Stanlin döneminin sancıları hala sürüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Stalin'in Kafkasya kurbanları

Kafkasya’da özellikle Çeçenya, İnguşetya, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’te sancıları hala duyulan Stalin döneminin sürgün politikalarının izleri Kuzey Osetya’da da sürüyor.

Cumhuriyette siyaseten cezalandırılmış 6 bin civarında insan yaşıyor. Devlet Sovyet lideri Joseph Stalin’in kurbanlarına ayda 180 ruble gibi komik bir tazminat ödüyor. Bir de toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanıyorlar.

Nomaran adlı sivil örgüt 6 bin insanın haklarını korumak için çalışıyor. Nomaran’ın başkanlığını yapan eski Stalin kampları esiri Auzbi Zurayev, Alman orduları Kafkasya’dan çekildikten sonra işbirlikçi suçlamasıyla karşı karşıya kalan on binlerce insanın yaşadığı meşum tarihle ilgili şu bilgileri veriyor:

“1943'de İrafski bölgesi Faşistlerden daha yeni temizlenmişti. İçişleri Halk Komiserliği çalışanları beni tutukladı. Birkaç gün sonra da Orconikidze garnizon mahkemesi tarafından düşmanla işbirliği yapmakla suçlandım. Böylelikle Yaroslav bölgesine gönderildim ve orada 10 yıl hapis yattım. Almanlar köyümüze geldiklerinde ben henüz 16 yaşımdaydım. Daha önce Komünist Parti’nin bölge şubesine çağrılarak bana önemli bir görev verildiydi. Dağlarda bulunan partizanlara haber vermem gerekiyordu. Almanlar zamanında yaşlı olan eski kolhoz sucusu beni ve diğer gençleri mısır tarlasını korumaya zorlamıştı. Bu adam bölge gazetesine yaptığım bir eleştiriden ötürü intikam aldı. Kötü çalışıyordu ve insanlar ondan şikayetçiydi. Komşumun ricası üzerine bu konu hakkında küçük bir yazı yazmıştım. Sovyet hükümetine karşı hiçbir suç işlemedim, ama komsomolun tarlayı koruyan bu yaşlıyı dinlemiş olması askeri mahkeme için yeterliydi. 1953'de eve döndüm ve sağlık alanında çalıştım. Elbette haklarım çoktan iade edildi.”

Bütün bu olayları 'Kuzey Osetya'da Politik Baskı Kurbanları Anısı' adlı kitabında da anlatan Zurayev’e göre Kuzey Osetya’da siyasi suçla 14 bin kişi cezalandırıldı. Ayrıca 9586 zengin köylünün toprakları fakir köylülere verildi. 4167 kişinin hakları sonradan iade edildi. 5216 Alman ile 2000 Oset ölüm cezası aldı. 2066’nin haklarının iadesi ise reddedildi

Siyaseten hüküm giyenlerden 12’si hala hayatta. Şu anda cumhuriyette Sibirya, Orta Asya, Urallar ve Uzak Doğu’ya sürgünü gönderilen insanların çocuklarından oluşan 6 bin kişi yaşıyor. Bunlar 1997'de çıkan bir kanunla aklandı. Aklananların problemleri ile ilgilenen özel bir komisyon kuruldu. Ayrıca bu meselelerle savcılık ve İçişleri Bakanlığı da ilgileniyor.

 

Kaynak: Kafkas Ajans

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?