STK'lardan İzzet Şahin'e destek eylemi-FOTO

Türk vatandaşı İzzet Şahin'i 12 gündür gözaltında tutan İsrail; Özgür-Der, Mazlum-Der ve İHH üyeleri tarafından protesto edildi.

STK'lardan İzzet Şahin'e destek eylemi-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür-Der, Mazlum-Der ve İHH üyeleri, Türk vatandaşı İzzet Şahin’i gözaltına alan İsrail’i protesto etti. Fatih’teki Saraçhane parkında bir araya gelen STK üyelerinin eylemine vatandaşlar da katılarak destek verdi. Şahin’in eşi ve çocuğu da eyleme katıldı.

sahin.jpg

Eylemde “İzzet Şahin serbest bırakılsın”, “İzzet Şahin’e özgürlük”, “İsrail zorbalığı Gazze ile dayanışma çabalarımızı engelleyemez” şeklinde pankartlar açıldı. Sloganlarla İsrail, protesto edildi.
 

sahin2.jpg
Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, 27 Nisan 2010 tarihinden beri gözaltında tutulan İHH Batı Şeria Temsilcisi İzzet Şahin’in her şeyden önce bir Türkiye vatandaşı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’nın Şahin’in serbest bırakılması için çeşitli temaslarda bulunduğunu biliyoruz. Ancak Şahin, 12 gündür gözaltında. İsrail, mahkemesi, gözaltı süresini uzatmak için duruşmayı bir sonraki haftaya erteledi. Bu Türkiye’ye hakarettir. Bu, İsrail’in Türkiye vatandaşlarını istediği zaman, istediği gözaltına alması anlamına geliyor. İstediği şekilde suçlaması anlamına geliyor. Bu durum, asla kabul edilmemeli” şeklinde konuştu.

sahin3.jpg

Rıdvan Kaya, İzzet Şahin’i Batı Şeria’daki insani yardım çalışmalarından dolayı İsrail tankları altında hayatını kaybeden Batılı aktivist Rachel Corrie’ye benzetti.

Daha sonra konuşan İHH Başkan Vekili Yavuz Dede ise, “Kurulduğumuz günden beri Filistin’e yardım ediyoruz. Ambargo altındaki Filistin halkına şimdi de gemilerle yardım edeceğiz. İsrail, bizi yıldıramaz” dedi.
 

sahin4.jpg
Daha sonra STK’lar adına Kehribar Eklin tarafından yapılan ortak basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Dışişleri Bakanlığı kapalı kapılar ardında mesaj ileterek, bilgi isteyerek değil; kamuoyuna açık bir şekilde İsrail’in yaptığının kabul edilemez olduğunu ve İzzet Şahin’in derhal serbest bırakılması gerektiğini karşı tarafa iletmelidir.”

sahin5.jpg

Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 14:46
banner53
YORUM EKLE

banner39