banner39

Stockholm'de İsrail'i protesto gösterisi

İsveç Başbakanı Reinfeldt, "İnsani yardım taşıyan bir gemiye saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi.

Arşiv 31.05.2010, 21:42 31.05.2010, 21:42
Stockholm'de İsrail'i protesto gösterisi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere ateş açarak sivilleri öldürmelerine sert tepki gösterdi.

İsveç Başbakanı Reinfeldt, İsrailli askerlerin saldırısı nda birçok insanın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Ciddi bir durum ile karşı karşıyayız. İnsani yardım taşıyan bir gemiye saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi.

Meydana gelen olaylarla ilgili henüz tam bir bilgiye sahip olmadıklarını kaydeden Reinfeldt, Avrupa Birliği ile temasta olduklarını, İsrail'e sert tepki verilmesi için görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Muhalefette bulunan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Mona Sahlin, Sol Parti Genel Başkanı Lars Ohly ile Çevre Partisi sözcüsü Maria Wetterstrand de, İsrail'in saldırısını kınadıklarını bildirdi. Sahlin, Avrupa Birliği ile İsrail arasındaki ticari anlaşmanın askıya alınması için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.
İsrail'in Stockholm Büyükelçisi Benny Dagan da, bugün olaylar üzerine İsveç Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Kabine Sekreteri Frank Belfrage Dagan, Büyükelçiden olayla ilgili açıklama istediklerini söyledi. Dagan, bu durumun kabul edilemez olduğunu, uluslararası alandan ve AB'den çok sert tepki beklendiğini kaydetti.

Bu arada İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere müdahale ettiğinin duyulmasının ardından Stockholm'deki İsrail Büyükelçiliği önünde bir grup protesto gösterisi düzenledi.

Büyükelçilik önünde toplananlar arasında İsveç'ten Gazze'ye yardım götüren gemide bulunan İsrailli ressam, müzisyen ve İsrail Filistin halkının özgürlüğü için çalışan Dror Feiler'in oğlu Tigran Feilr de yer aldı.

Tigran Feilr, babası ile son kez sabaha karşı 05.30'da konuşabildiğini, babasının İsrailli askerlerin Türk gemilerine müdahale edip saldırmaya başladıklarını ve helikopterlerin havada uçtuğunu haber verdiğini ve telefonun kapandığını söyledi. Tigran Feilr, babası için endişe ettiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan İsveç'te yaşayan Türkler ile birlikte bazı insan hakları örgütleri, internet ve cep telefonlarından gönderdikleri mesajlarla, herkesi bu akş am Stockholm, Malmö ve Göteborg gibi büyük kentler başta olmak üzere çeşitli yerlerde düzenlenecek olan İsrail'i protesto eylemlerine katılmaya çağırdı. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?