banner15

Stockholm'den Bush'a istifa çağrısı

11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde birçok STK Stockholm meydanında Bush'u istifaya çağırdı

Stockholm'den Bush'a istifa çağrısı

11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde birçok sivil toplum kuruluşu Stockholm meydanında ABD’yi protesto ederek Bush’u istifaya çağırdı. Stockholm Sergel meydanında aralarında İsveç-Türkiyeliler Dayanışma Derneği, İsveç-Küba Dostluk derneği ve İsveç Sol Partinin de bulunduğu 20’ye yakın örgütün oluşturdukları “ABD’ye Karşı İnsanlığın Savunulması” adlı platform tarafından ABD’nin saldırgan politikasının teşhir ve protesto edildiği bir dizi etkinlik düzenlendi.

Meydana 28 metre uzunluğunda üzerinde “insanlığın savunulması için ABD’ye karşı” yazılı olan bir pankrat açıldı ve dört çadır kuruldu. Her çadırda ABD emperyalizminin 4 kıtada insanlığa karşı işlediği suçları ele alan sergi, tartışma ve paneller düzenlendi. Platform içerisinde yer alan İsveçli sanatçılar da meydanda  ışık gösterileri yaparak şarkılar söyledi.

Öte yandan kentin değişik yerlerinde bir araya gelen küçük gruplar ellerindeki pankartlarla meydana doğru yürüyüş düzenlendi. Bu arada bir başka grup Guantanamo toplama kampında tutuklulara karşı uygulanan baskı ve işkenceleri protesto etmek amacıyla parlamento binası önünde ayrı bir gösteri düzenledi. Turuncu tişört giyip ellerine zincirler takan grup daha sonra Gunatanamo’nun kapatılmasını isteyen sloganlar atarak etkinliklerin yapıldığı alana yürüdü. İsveçli aydın, sanatçı ve politikacıların yanı sıra değişik ülkelerden gelen ABD karşıtları da etkinlikler içerisinde yer aldılar. Abu Garip cezaevinde görev yaptıktan sonra ordudan ayrılan ABD’li teğmen Joshua Casteel, Belçikalı Nato uzmanı Pol de Vos, Venezüellalı milletvekili Andrea Tavares de ABD emperyalizmini teşhir eden konuşmalar yaptılar. 

ABD IRAK’I İÇ SAVAŞA SÜRÜKLEDİ

ABD’li teğmen Joshua Casteel, işkencenin sadece Abu Garip cezaevinde değil sorgucu seyyar ABD’li timler tarafından Irak’ın bir çok yerinde yapıldığını söyledi. Dünyanın en eski medeniyetinin beşiği olan Irak’ın tarihinde halkların kardeşlik içinde yaşadıklarını belirten Casteel, ABD’nin şiilerle sunnileri karşı karşıya getiren politikalar izlemesinin ülkeyi iç savaşın eşiğine getirdiğini hatırlattı. Savaşa karşı “Iraklı askerler Savaşa” adı altında örgütlendiklerini belirten Casteel, amaçlarının işgalin hemen sona erdirilmesi olduğunu söyleyerek, Irak savaşına katılan tüm ABD askerlerine tazminat ödenmesini sağlamak olduğunu vurguladı. Irak’ta görev yapan askerlerin örgütlenerek savaşa karşı çıkmalarının halkı cesaretlendirildiğinin altına çizen Cesteel, ABD başkanı Bush’un yargı karşısına çıkarılmasını talep ettiklerini söyledi.

Venezüellalı bayan milletvekili Andrea Tavares’in meydanda toplanan binlerce kişiyi Bolivyarcı devrim adına selamlamasına meydanda bulunanlar alkışlarla ve Venezuella’yı destekleyen sloganlarla karşiılık verdiler. Nerede Anti Amerikancı bir eylem varsa Venezuellalıların orada olacaklarını belirten Tavares Küba ve Bolivyalı yoldaşlarımız ile tüm latin Amerika halklarını desteklemeye devam edeceğiz diye konuştu. Sol Parti milletvekili Kalle Larsson ile Çevre Partisi Yeşiller milletvekili Ynanne Ruwaida ABD emperyalizminin yanı sıra sosyal demokrat hükümetin işgalci güçlere silah satmasını eleştirdiler ve bu ülkelere yapılan silah satışlarının durdurulmasınmı talep ettiler.  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48