banner39

'Stratejik gaf yapma'

AB'nin limanlarını Rumlara açmayan Türkiye'yi cezalandırma kararına yönelik eleştiriler sürüyor. Washington Times: "karar AB çıkarlarına "hizmet etmiyor"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Stratejik gaf yapma'

Bu kararı, Avrupa'nın Türkiye'den uzaklaştığının bir işareti olarak yorumlayan Gazete, hatalı bir politika sonucunda Türkiye'nin Ortadoğu'ya sarılmasının "stratejik bir gaf" olacağı uyarısını yaptı.

Washington Times gazetesi, başyazısında Türkiye'nin AB sürecindeki son gelişmeleri değerlendirirken AB'nin yaklaşımını eleştirdi. AB'nin sekiz başlığını dondurma kararının Birliğin çıkarlarına hizmet etmediğini belirten gazete, bunun AB'nin Türkiye'den uzaklaştığını ima eden bir dizi gelişmelerden sonuncusu olduğunu kaydetti.

Türklerin "çifte standart" olarak algıladıkları bir politikadan duydukları hayal kırıklığının giderek arttığına işaret eden gazete, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasının Türkiye-AB ilişkilerine ve Türk Cumhuriyetine zarar vereceği uyarısını da yaptı.

ABD'li gazete, Türkiye'ye getirilen koşulların üyeliği engellemeye yönelik olması halinde bunun Türkiye'nin Doğu'ya yönelmesine yol açarak ters tepeceğinin altını da çizdi.

KIBRIS AB SÜRECİNİ ÇIKMAZA SÜRÜKLEMEMELİ

Kıbrıs sorununun çözümlenmesi zor olmakla birlikte Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde bir çıkmaz yaratmaması gereğine işaret eden gazete, Türkiye'nin bir seçim yılında bulunduğunu, AB'den gelecek bir tersliğin AB sürecinin başlıca destekçisi olan AKP üzerinde olumsuz bir yansımasının olacağına dikkat çekti. Gazete şunları yazdı:

"Türkiye, iki kutubun çekimini hissediyor: laik ve demokratik bir Avrupa ile dost olmayan, antidemokratik bir Ortadoğu. AB kapısını kapatacak görüntüsü belirginleştikçe Türkiye'nin daha İslamcı bir Ortadoğu'ya sarılması olasılığı da artıyor. Bu stratejik bir gaf ve Batı, bunun gerçekleşmesine izin vermemelidir."

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?