banner39

Stratfor: Global sistem Londra`da yeniden şekilleniyor

Stratfor'a göre, Rusya'nın etki alanı ve Türkiye'nin geçmişine dönüş zirvede ele alınacak.

Arşiv 02.04.2009, 15:29 02.04.2009, 17:55
Stratfor: Global sistem Londra`da yeniden şekilleniyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünya liderlerinin küresel mali altyapıdan Rusya`nın eski Sovyetler sınırları etrafındaki etki alanına ve "Türklerin büyük geçmişine dönüşüne" kadar bir çok kilit konunun zirvede ele alınacağını belirten Stratfor, bu zirvenin Soğuk Savaş'ın sona ermesinden beri modern dünyadaki en yoğun gündemle toplandığı yorumunu yaptı.

Analizde, G-20 zirvesinin ulus devletlerin kendi aralarında yaptıkları ekonomik, siyasi ve güvenlik tartışmalarının yaşanacağı, "gerçek renklerin" ortaya çıkacağı önemli toplantı olduğu ifade edildi.

Amerika ve Almanya`nın global finans sisteminin yeniden yapılanması tartışmalarının zirveye damgasını vuracağı savunulan analizde, farklı görüşleri savunan iki ekonomik gücün bu zirvede bir anlaşma sağlaması ihtimalinin zayıf olduğu kaydedildi. Amerikalıların Avrupalılar ile sadece ekonomide değil, Afganistan konusunda da derin ihtilaf içinde olduğu hatırlatılan analizde, ABD Başkanı Barack Obama`nın zirvede AB üyelerinden Afganistan'daki savaş için anlamlı bir katkı yapmaya ikna edemeyeceği iddia edildi.

Avrupa`daki ittifakları zarar gören ABD`nin yeni stratejik işbirliği için yüzünü Türkiye`ye döndüğü öne sürülen analizde, Obama`nın Türkiye ziyaretinin bu bağlamda ciddi bir mesaj niteliği taşıdığı ifade edildi.

Stratfor`un analizinde Rusya-ABD ilişkilerine de değinildi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile Obama arasında yapılan ve ilk bakışta işbirliği için istekli iki ülke görüntüsü çizilen toplantıların gerçeği yansıtmadığı, Obama`nın "elleri dolu" olmasına rağmen Rusların Avrasya`yı ele geçirmesini izlemeyeceği yorumu yapıldı.

Ruslar`ın daha "dengeli bir hırs" ile oynamaya hazır olduğu kaydedilen raporda, toplantılarda hiçbir şeyin sakin olmayacağı yorumu yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?