banner15

Straw: Şam İçin Gösteri Zamanı

Lübnan'da temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Straw, Refik Hariri suikastını soruşturan BM ekibiyle işbirliği yapmamakla suçladığı Suriye'nin bir dönemecin eşiğinde olduğunu söyledi.

Straw: Şam İçin Gösteri Zamanı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Lübnan eski başbakanı Refik Hariri suikastını soruşturan Birleşmiş Milletler ekibiyle işbirliği yapmamakla suçladığı Suriye'nin bir dönemeçin eşiğinde olduğunu söyledi.

Şam yönetiminin Lübnan'ı yıllarca kendi mülki gibi yönetmeye çalıştığını savunan Straw, Suriye'nin şimdi on yıllardır süren uygulamaları nedeniyle hakettiği bir baskı altında olduğunu belirtti. Lübnan'ın başkenti Beyrut'a giden İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ülkeye varışından önce komşu Suriye'ye sert eleştiriler yöneltti.

Uçakta BBC'nin sorularını yanıtlayan Straw, ''Suriye için gösteri zamanının geldiğini'' söyledi. Straw ziyaretinin Lübnan'ın bir ciddi bir yol ayrımında bulunduğu döneme denk geldiğini söyledi. İngiliz dışişleri bakanı, eğer Lübnan ya da çevresindeki komşuları yanlış kararlar alırsa, ülkenin geleceğinin de karanlık olacağı uyarısında bulundu.

Suriye'nin, baskı altında olduğunu ve bu baskıyı ''hakettiğini'' savunan Straw, Şam'ın Lübnan'ı yıllarca kendi mülkü gibi yönetmeye çalıştığını ve Birleşmiş Milletler'in Lübnan'daki suikastlarla ilgili soruşturma ekibiyle yeterli işbirliği yapmadığını söyledi. Suriye yönetimi, ülkede geçen yıl işlenen suikastlara karıştığı iddialarını ısrarla reddediyor.

Birleşmiş Milletler'in soruşturma ekibi, pazartesi günü, Paris'te sürgünde bulunan eski Suriye yöneticisi Abdulhalim Haddam'ın Şam yönetiminin olaylarda suç ortağı olduğuna ilişkin iddialarının ardından, Suriye lideri Beşar Esad'ın ifadesini almak istediğini açıklamıştı. İngiltere Dışişleri Bakanı ''Refik Hariri ve diğer suikastlarda Şam'ın üst düzeyde bir suç ortaklığı olabilir. Eski devlet başkanı yardımcısının iddiaları gerçekten de çok ciddi'' dedi.

Suriye rejimi ve liderinin ''gösteri zamanı''nın geldiğini savunan Straw, İngiltere'nin Şam'a yönelik tutumu konusunda, hükümetinin Suriye hükümetinin çökeceğini farzetmediğini, bu yönde de teşvik edici bir tutum sergilemediğini söyledi. Straw Şam'ın içinden zayıfladığını ve geleceğinin de kendi ellerinde olduğunu vurguladı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48