banner39

Suat Kılıç: Kürsüyü kirletmesinler

CHP'li Şevki Kulkuloğlu'nun pankartı üzerine AK Parti'li Suat Kılıç, sert tepki gösterdi.

Arşiv 25.04.2010, 23:30 25.04.2010, 23:30
Suat Kılıç: Kürsüyü kirletmesinler


AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun, TBMM Genel Kurulunda açtığı, ''Kıvırtan Bir Başbakan İstemiyorum'' yazılı pankartla ilgili, kürsüde açıklamada bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Kılıç, Kulkuloğlu'nun, kabul edilmesi mümkün olmayan hakaretlerde bulunduğunu ifade ederek, ''Eğer özür dilemiş olsaydı, bu cevap hakkını kullanmayacaktık'' dedi. Hazreti Mevlana'nın öğüdüne riayet edilseydi ''çirkin ve ahlaksız saldırının'' olmayacağını belirten Kılıç, şöyle devam etti:

''Hazreti Mevlana'ya, gelen eleştiriler üzerine, onu sevenler, ''Bunca eleştiriye karşı söylenecek sözünüz yok mudur?' diye sormuş. Söylediği şudur: 'Suskunluğum asaletimdendir. Yoksa, her söze verilecek bir cevabımız vardır. Ama önce söylenene bakarım laf mı diye, sonra söyleyene bakarım adam mı diye.' Ne laf var ortada, ne adam var maalesef.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının herhangi birine ve özelde Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a o çirkin ve seviyesiz, sahibinin düzeyinden gelen suçlamalar, tarafımızdan reddedilmektedir. Bizim semtimizde, mahallemizde kıvırtmak yoktur. O sözün sahibine soruyorum: Anadolu solu deyip de bugün onu unutanlardan mı öğrendiniz kıvırtmayı? Başörtülülere, çarşaflılara 6 oklu CHP rozeti takıp da Mersin'de o rozeti yırtarken mi öğrendiniz kıvırtmayı?''

Parlamentodaki tartışmaların düzeyini, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hakaret etme düzeyine getirmenin hiç bir milletvekillinin hakkı olmadığını kaydeden Kılıç, kendilerinin hiç bir siyasi partinin liderine yönelik, bu şekilde ifadeler kullanmadıklarını söyledi. Kılıç, AK Parti grubunda, grup başkanvekillerinin bu konuda grubundaki milletvekilleri ile temas halinde olduğu gibi, muhalefet partilerinin grup başkanvekillerinin de aynı saygınlıkla hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade etti.

Bundan sonra bu kürsünün böylesine seviyesiz, düzeysiz saldırılarla kirletilmemesini temenni ettiklerini belirten Kılıç, kirletilmesi halinde yine aynı kürsüden cevabın verileceğini sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan Kulkuloğlu da Başbakan Erdoğan ile ilgili söylediği sözde siyasi olarak eleştiride bulunduğunu söyledi. Kulkuloğlu, AK Parti'li milletvekillerinin de muhalefet partilerine yönelik hakaret ve küfür dolu sözler sarf ettiğini öne sürdü. Bu arada AK Parti'li milletvekilleri Kulkuloğlu'nun konuşmasına tepki gösterdi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de Kulkuloğlu'nun konuşmasının ardından, ''Bir saygı değer milletvekili, o yapmış olduğu yanlışlıktan dolayı Genel Kuruldan özür diler. 'Yanlış yaptım. Kaba ve yaralayıcı söz söyledim' der'' diye konuştu. Şahin, Kulkuloğlu'nun özür dilememesi üzerine konuşmasını kesti.

Madde üzerine verdiği önerge ile ilgili konuşan AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı ise Genel Kurulda oylamaya katılmayan, ''ak'' denilen her şeye ''kara'' diyenlerin AK Parti'ye söyleyecek sözü olamayacağını ifade etti. Arıcı, AK Parti'nin, Türkiye'de milli birlik ve beraberliğin sembolü, milletin sesi ve vicdanı olduğunu ifade etti.

Necip Fazıl Kısakürek'in, ''Utansın'' adlı şiirini okuyan Arıcı, şiirin sonuna, ''Çalışkan Başbakan'a dil uzatan, milletvekilliğinden haberi olmayan utansın'' cümlesini ekledi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?