Sudan: Afrika Birliği gidecek

Sudan hükümeti, Afrika Birliği barış gücünün görev süresi tamamlandığında ülkeyi terketmesini istedi.

Sudan: Afrika Birliği gidecek

Sudan hükümeti, ülkenin batısındaki Darfur'da görev yapan Afrika Birliği barış gücünün ay sonunda görev süresi tamamlandığında ülkeyi terketmesini istedi. Sudan basını kararın Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir başkanlığında toplanan bakanlar kurulu toplantısında alındığını ve nihai olduğunu bildirdi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cemal İbrahim, Afrika Birliği'nin artık görevini yerine getiremeyeceği için ülkeden ayrılmasını istediklerini ve bunun nihai kararları olduğunu açıkladı. Sözcü, Afrika Birliği'nin görevini bir başkasına devretme hakkının bulunmadığı görüşünde olduklarını ve birlikle çalışmaya devam edip etmemeye karar verecek tarafın kendileri olduğunu kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi, Darfur'da Afrika Birliği tarafından yönetilen barış gücünün BM'ye devredilmesini ve gücün yetkilerinin genişletilmesini öngören bir kararı kabul etmişti. Konsey, bu kararla 5 Mayıs'ta imzalanan Darfur Barış Anlaşması'nın uygulanmasını sağlamak ve bölgedeki insan hakları ihlallerinin önüne geçmek isterken, Sudan bu kararı reddediyor.

Sudan hükümeti Afrikalı askerlerin ayrılmasından sonra bölgede güvenliği sağlama sorumluluğunu Sudan ordusunun üstleneceğini ve bölgeye 10 bin asker gönderileceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler geçen hafta bölgeye bir barış gücü gönderilmesi yolunda karar almış, ancak Sudan bu kararı reddetmişti. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir, ülkesinin egemenlik haklarını zedeleyecek bir kararı kabul etmeyeceğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi, üç yıldır şiddet olaylarına sahne olan Sudan'ın batısındaki Darfur bölgesine 17 bin kişilik bir BM barış gücü ve üç bin kişilik BM polis birimi konuşlandırılmasına karar vermişti. Bu gücün, bölgede asayiş ve sükunet sağlamaya çalışanyedi bin kişilik Afrika Birliği gücünden görevi devralması düşünülüyordu. Sayısı ve donanımı itibariyle fazla etkin olamadığı için eleştirilen Afrika Birliği barış gücünün görev süresi ise Eylül ayı sonunda doluyor.

BM kararında, Darfur barış gücünün bölgeye gitmesi için Sudan hükümetinin karara onay vermesi gerektiği belirtiliyor. Bu nedenle bölgedeki durum belirsizliğe sürüklenmiş oluyor. Yardım kuruluşları Darfur'da üç yıldır süren şiddet sonucu iki yüz bin kişinin öldüğünü, iki milyon kişinin mülteci durumuna düştüğünü belirtiyor. Mayıs ayında sorunu çözmeye yönelik olarak imzalanan bir barış antlaşması bazı isyancı grupların karara destek vermeyi reddetmesi sonucu uygulanamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39