banner15

Sudan tarım arazilerini Araplara açtı

Sudan, Mısır'a ve Körfez Arap ülkelerine, 'tarım arazilerini küçük bir ücretle kullan' teklifinde bulundu.

Sudan tarım arazilerini Araplara açtı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özellikle de son yıllarda gıda maddelerindeki aşırı artış nedeniyle 'Dünya gıda sepeti' olarak isimlendirilen Sudan, zirai yatırımcılar için cazibe merkezi yapmayı hedefliyor.

Geniş zirai arazilere sahip olan Sudan, özellikle de Mısırlı ve diğer Arap ülkelerinden gelecek olan yatırımcılar ve çiftçiler için kapılarını sonuna kadar açıyor. Nil suları konusunda son dönemde ortya çıkan problemlerden dolayı Mısır Sudan'ın arazileri konusunu önemsiyor.

Ancak Darfur problemi, Halk Kurtuluş Hareketi ile Sudan hükümet arasındaki gerginlik ve Devlet Başkanı Ömer Beşir hakkındaki uluslar arası mahkemenin tutuklama kararı, Mısır yönetimini çiftçileri teşvik konusunda tedirgin ettiği belirtildi.

Mısır Ziraat Bakanı Emin Abaza Mısır, Sudan, Suudi Arabistan ve Libya arasında bu konuda yapılan görüşmelerde bütün Arap ülkelerine yetecek miktarda zirai üretim yapılması için suyu bol ve arazileri geniş olan bir bölge oluşturma konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade etti.

Bakan bu konuda Sudan'ın kuzeyi ve Mısır güney bölgelerinde ortak proje gerçekleştireceklerini ifade etti.

ilgili haber:

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 13:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Aydemir
M.Aydemir - 10 yıl Önce

Bütün dünyada gida sorunu daha dogrusu ekim alanlari sorunu bas gösteriyor. Bu sikinti en cok Arap ülkeleri ve Cin`de kendisini gösteriyor. Topraklarini satan ve kiraya veren ülkeler arasinda Afrika`dan haric Türkiye, Ukrayine ve bazi Latin Amerika ülkeleri var. Afrika ülkelerinin ve Türkiye`nin daha tam bilincinde olmadigi bir gercek var. Bugday veya sebze ne ile yetisiyor? Su ile! Asil problem burada basliyor. Önümüzdeki yillarda su savaslari cikacak ve ekin alanlarina harcanan su tekrar geri gelmeyecek. Ülkelerinin suyunu baskalarini doyumak icin harciyorlar. tuzlanan ve tarim ilaclari ile zehirlenen topraklari tabi daha hesaba katan yok. Bu yil Kirgizistan Cin ile aralarinda olan Sovyetlerden kalan tampon bölgeyi Cin`e kiraya vercekti köylüler yollari kapatip eylem cikardilar. En ahmak hükümet topragini kiraya verir veya satar.

banner39

banner36

banner37

banner35