banner15

Sudan Yönetimine Katliam Suçlaması

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), aralarında bizzat Cumhurbaşkanı'nın da olduğu üst düzey Sudanlı yetkililer hakkında soruşturma açılmasını istedi. UCM savcısı, yarın bulgularını Güvenlik Konseyi'ne sunacak ve bundan so

Sudan Yönetimine Katliam Suçlaması

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Sudan yönetiminin Darfur'da işlenen suçları durdurmadığını ve araştırmadığını belirtiyor. Sert ifadeler içeren, ayrıntılı raporda, sadece bölgesel ölçekteki Sudanlı yetkililerin değil, Cumhurbaşkanı Ömer Beşir'in de; hükümetin bir isyanla mücadele ettiği Darfur'da, insanlığa karşı suç işlenmesine dahil olduğu söyleniyor. Örgütün tavsiyeleri arasında, Sudan yönetiminin attığı, ya da atma-makta ısrar ettiği adımların Uluslararası ceza Mahkemesi tarafından araştırılması da var. Örgütün sözcüsü Leslie Lefkow, "İnsan Hakları İzleme örgütü, bu yılın Mart ayında, Birleşmiş Milletler'in yaptırımlar konusunda bir karar alması üzerinden dokuz ay geçmiş olmasına rağmen, hiç kimseye henüz yaptırım uygulanmamasını tepkiyle karşılıyor" diye konuştu.

İki milyon mülteci

Lefkow'a göre, Sudan hükümeti, bu bölgedeki siyasetlerinde hiç bir değişiklik yapmadı.Bu nedenle Cumhurbaşkanı Beşir ve bazı yetkililere yaptırım uygulanmalı ve haklarında Uluslararası ceza Mahkemesinde dava açılmalı. Ülkenin batısındaki Darfur'da 2003 yılı başında silahlı kuvvetlerin ve Cincavid milislerinin bir isyanı bastırma gerekçesiyle başlattıkları saldırılarda on binlerce kişi öldü, iki milyon kişi evlerini terk etmek durumunda kaldı. Uluslararası toplum sık sık kaygılarını dile getirmiş olsa da, yardım kuruluşları eyleme geçilmemesinden rahatsız. Ancak Sudan konusunda devreye girmek göründüğü kadar basit değil. Örneğin, Sudan'ın güneyindeki savaşı sona erdirip isyancıları hükümete dahil etme konusunda çok büyük başarı kazanıldı.

Şimdi ABD Kongresi, petrol sanayiinin Darfur'da ilerleme olana dek ülkenin güneyinde yatırım yapmasını engelleme fikri üzerinde duruyor. Ancak eski isyancı, yeni dışişleri bakanı Lem Akol, Darfur'a destek için getirilecek yaptırımların, ülkenin başka yerlerinde sağlanan ilerlemeyi boşa çıkaracağını belirtiyor. Birleşmiş Milletler'e bağlı bir komisyon, Darfur'da yaşananların soykırıma eşdeğer olabileceği hükmüne varmış, konu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmişti. Mahkemenin savcısı, yarın bulgularını Güvenlik Konseyi'ne sunacak ve bundan sonrası için durum değerlendirmesi yapılacak.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48