banner39

Sudan'da barış anlaşması

Sudan hükümeti ile direnişçi Doğu Cephesi arasında bir barış anlaşması imzalandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sudan'da barış anlaşması

Sudan hükümeti ile direnişçi Doğu Cephesi arasında bir barış anlaşması imzalandı. Eritre'nin yardımıyla Asmara'da imzalanan anlaşma, doğu eyaletinde 12 yıllık silahlı çatışmaya son verilmesini öngörüyor.Hartum'un gönderdiği müzakereci Mustafa Osman İsmail ile Doğu Cephesi lideri Musa Muhammed Ahmed'in imza koyduğu anlaşma, Asmara'daki Devlet Başkanlığı Sarayı'nda düzenlenen bir törende imzalandı. İmza törenine birçok yabancı heyet ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da katıldı.
 
Anlaşmazlığın tarihi
 
Arap olmayan Beja ve saf Arap olan Raşaydiya kabilelerinden oluşan Doğu Cephesi, eyaletin zengin doğal kaynaklarını başka bölgelerde değerlendirdiği gerekçesiyle Hartum yönetimine karşı ayaklanmıştı. Grup, 12 yıl süren ayaklanma sırasında eski güneyli Sudan Halk Kurtuluş Cephesi (SPLM) ve Darfur'dan bir direnişçi grupla ittifak kurmuştu.
 
Ancak bu grupların merkezi hükümete katılmak için barış anlaşmaları imzalamaya başlamasıyla Doğu Cephesi hükümetle pazarlık konusunda zayıf bir konuma gelmişti. Sudan'ın doğusu zengin altın ve elmas yataklarına sahip ve Sudan'ın petrolünü ihraç etmesini sağlayan tek limanına sahip. Buna rağmen eyalet Sudan'ın en fakir bölgesi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?