banner39

Sudanda isyancılar: Ya savaş ya barış

Darfur direnişinden İbrahim, Sudan'a barış veya savaş çağrısında bulundu.

Arşiv 19.05.2008, 14:21 19.05.2008, 17:03
Sudanda isyancılar: Ya savaş ya barış

Hartum'a karşı harekete geçen Darfur'daki bağımsızlık taraftarları gruplardan Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM) lideri Halil İbrahim, Hartum'un yıl sonuna kadar Darfur'la barış görüşmelerine başlaması gerektiğini aksi halde topyekün savaş uyarısında bulundu.

Reuters'a Pazar günü mülakat veren Halil İbrahim, bu ay başlarında Hartum'a yönelik düzenlenen beklenmedik saldırıyı yönetmişti.

Uydu telefonu üzerinden Reuters'ın sorularını cevaplayan Halil İbrahim, "Bu yılın içinde Darfur'daki halkımızın sıkıntılarına savaş veya görüşmeler yoluyla bir siyasi çözüm bulmak zorundayız. Hükümet hangisini kabul etse, ona hazırız." dedi.

Bu ay başlarında gerçekleşen saldırıda JEM kuvvetleri Hurtum yakınındaki Omdurman'ı ele geçirmiş fakat 10 Mayıs'ta Hartum'daki ordu merkezi ve devlet başkanlığı sarayına bir kaç kilometre kala Nil nehri üzerindeki köprülerde durdurulmuştu. Çatışmalarda en az 200 kişi hayatını kaybetti.

Hartum yönetimi, saldırı sonrası, Halil İbrahim'in başına 250 bin dolar ödül koydu.

İbrahim, "Darfur'da barış olmadan Hartum'da barış olmayacak. Hükümet görüşmeler yerine savaşı seçerse, başkente yine saldırı düzenleriz. Biz bir ulusun insanlarıyız. Diğerleri ölürken Hartum'da bir kısmı barış içinde yaşayamaz. Ya hepimiz savaşta oluruz veya hepimiz barış içinde yaşarız." şeklinde konuştu.

Sudan, dünya liderlerinden JEM'i terörist bir hareket olarak kabul etmesini ve bütün üyelerini yargılanmak üzere Hartum'a iade etmesini istedi. İbrahim, Mısır'a çağrıda bulunarak saldırıdan sonra tutuklanan 3 JEM yetkilisini serbest bırakmasını istedi. İbrahim, "Onlar asker değil, sivil." dedi.

2007 başlarında BM ve Afrika Birliği arabulucuğunda başlatılan Darfur barış süreci çıkmaza girmiş durumda. İbrahim, iki temsilci Jan Eliasson ve Salim Ahmed Salim'in istifa etmesi gerektiğini söyleyerek "Bu insanlar değiştirilmeli. Barış için ciddiyetle ilgilenecek kişiler atanmalı. Uluslararası toplum bir çözüm bulmakta başarılı olamadı. Bize savaşa gitmekten başka çare bırakmadılar." suçlamasında bulundu.

İbrahim'in lideri olduğu JEM İslami bir hareket Darfur'daki diğer gruplar ise laikliği destekliyor. JEM'in gündemi daha milliyetçi, diğerleri sadece Darfur için adil bir anlaşma istiyor. JEM askeri olarak Darfur'daki diğer önemli grup Sudan Kurtuluş Ordusu'ndan (SLA) daha zayıf. Ancak JEM şu anda Çad'dan silah yardımı alıyor.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?