banner39

Sudan'da seçim polemiği sürüyor

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in Ulusal Kongre Partisi seçimi açık farkla önde götürürken muhalefet seçim sonuçlarını tanımıyacağını duyurdu.

Arşiv 18.04.2010, 11:43 18.04.2010, 11:43
Sudan'da seçim polemiği sürüyor

 

Serhat Orakçı / Dünya Bülteni / Hartum

Tartışmalı seçimi geride bırakan Sudan’da bir yandan oyların sayım işlemi devam ederken diğer yandan seçim polemiği sürüyor.

Açılan sandıklarda Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in Ulusal Kongre Partisi seçimi açık farkla önde götürürken muhalefet seçim sonuçlarını tanımıyacağını duyurdu.

Ömer El Beşir’in devlet başkanlığı için %84-91 arasında oy alacağı tahmin edilirken muhalefetteki partiler sandıkta beklediği oyu bulamadı. İslami hareket lideri Hasan El Turabi seçimi tanımıyacaklarını bildirirken seçim sonucunu yüksek mahkemeye taşıyacaklarını duyurdu. Demokratik Birlik Partisi de seçim sonucunu tanımayacağını duyurdu.

Seçimi 130 gözlemci ile takip eden Avrupa Birliği ise seçimlerin uluslarası standartların altında gerçekleştiğini ve seçime katılımın %60’ın üzerinde gerçekleştiğini duyurdu. AB seçimlerin tekrarını talep etmezken yapılan hataların 2011 Güney Sudan referandumunda tekrar edilmemesi gerektiğini, bu seçimden ders çıkartılması gerektiğini savundu.

Seçimi gözlemleyen Carter Center da seçimin uluslarası standartların altında olduğu görüşünde. Diğer taraftan ise Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping Sudan’da sorunsuz geçen seçim sürecinden yaşanan teknik aksaklıklara rağmen memnun olduklarını duyururken Sudan halkını ve siyasi partilerini demokratik seçim sürecine katılımlarından dolayı tebrik etti. Uluslararası Afrika Demokrasi ve Barış Kurumu ise Hartum’da düzenlediği basın toplantısında seçimlerin güven içinde gerçekleştiğini savunurken muhalefet partilerini seçim sonucunu kabul etmeye çağırdı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?