banner39

Sudan'da Türkiye'ye destek gösterisi

İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine düzenlediği kanlı saldırı, Sudan'da protesto edildi.

Arşiv 05.06.2010, 02:45 05.06.2010, 02:45
Sudan'da Türkiye'ye destek gösterisi


Sudanlılar Türkiye'ye destek gösterisi yaptı
 
  
04 Haziran 2010 Cuma 22:40  
   
 
 
 
 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail askereri tarafından in Gazze'ye giden insani yardım gemilerine düzenlenen kanlı saldırı, Sudan'da cuma namazından sonra protesto edildi.

Sudan'ın başkenti Hartum'da, halk cuma namazı sonrası Sudan'daki Türk Büyükelçiliğinin önünde toplanarak Türkiye'ye destek verdi, İsrail'i kınadı. Sudan'da gösteriyi organize eden Züheyr Bella, Sudan Türk Büyükelçisi Erdoğan Kök'e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerini ve İsrail'e yaptırım uygulamalarını içeren bir mektup verdi. Daha sonra Türk Büyükelçiliğinden ayrılan kalabalık, Cumhuriyet Caddesine yürüdü. Güvenlik güçleri, olumsuz bir gelişmenin yaşanmaması için geniş güvenlik önlemleri aldı.

Gösteriye katılan öğrenci Fatma Muhammed Et Tayyib, "Arap dünyasının Gazze'de yaşanan gelişmeler karşısında tek bir şey yapmayıp Türklerin İsrail'in Gazze'ye yaptığı ambargo karşısında tepki vermesi çok sevindirici. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze konusunda böyle bir duruş sergilemesi çok cesaret verici, umarım bu duruşundan vazgeçmez" dedi.

Hartum Merkez Camisi'nde toplanan kalabalık, İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesini istedi. Gösteriyi Organize eden Züheyr Bela İHA'ya yaptığı açıklamada, "Yapılan bu olay, barbarlıktan başka bir şey değildir. Bu yapılanlar karşısında hiçbir devlet ve organizasyon yapılan olayın haklılığını savunmadı ve savunamaz da. Bu yapılanlar İsrail için utanç verici bir olaydır" diye konuştu. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?