Sudan'daki iç çatışmaların perde arkası

Sudan'da iç çatışmaların yaşanması ve Devlet Başkanı Beşir'in soykırımcı ilan edilmesinin ardında çeşitli oyunlar var.

Sudan'daki iç çatışmaların perde arkası


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan'da çıkan iç çatışmalar ve ardınan BM'ye bağlı bir mahkemenin Devlet Başkanı El Beşir'i soykırımcı ilan etmesi kara kıtada yaşanan Çin-ABD rekabetin bir sonucu olduğu ortaya çıktı. Bölgede bulunan petrol yatakları büyük avcıların bölgeyi karıştırması yeterli neden olarak görülüyor. 

Dünya Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Akif Emre, Türk medyasının da batı medyasına uyarak Türkiye Afrika İşbirliği Zirvesi'ni unutarak, zirveyi Beşir'in gölgesinde bırakmasından sonra Sudan'da yaşanan gerçekleri kaleme aldı.

"Afrika gündemi aslında dünyadaki yeni küresel güçlerin mücadele alanlarından biri" diyen Emre, "Koskoca kıta bir yanda Amerika diğer yanda Çin'in rekabet alanı içinde. Örneğin Sudan Çin'le yakın bir ilişki içinde olduğu için Amerika'nın hedef tahtasına oturtulmuş bulunuyor. Sudan'daki gelişmeleri takip edenler bilir; iç savaş, özellikle Amerikan müdahalesi sonucu, yıllarca barış engellenerek sürdürüldü. Petrol bulunan her yeni bölgede bir etnik, dini çatışma başladı." tespitlerinde bulunarak "Beşir üzerinden yürütülen mücadelenin Afrika'nın doğal kaynakları ve bakir pazarlarından kimin ne kadar pay alacağı meselesi olduğu çok açık." diye devam ediyor.


Akif Emre'nin konu hakkındaki ve Tükiye'nin bölgeye açılmasının da değerlendirildiği makalesinin tamamı için tıklayınız.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2008, 08:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER