Sudan'dan BM'ye Darfur tepkisi

Sudan yönetimi BM kararına tepki gösterirken, Hartum'da binlerce kişi de BM'yi protesto etti.

Sudan'dan BM'ye Darfur tepkisi

Amerika Birleşik Devletleri, Sudan'ın Darfur'a asker göndermeyi düşünen ülkelere gönderdiği mektup nedeniyle kınanmasını talep ediyor. Hartum yönetimi, gönderdiği mektupta, Darfur'a asker gönderilmesini düşmanca bir adım ve bir işgal başlangıcı olarak değerlendireceğini açıklamıştı.

Sudan, bir Birleşmiş Milletler barış gücü birliğinin Darfur'a gitmesini kabul etmeyeceğini defalarca ilan etmişti. Hartum hükümeti, Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği'nin baskısına karşı direnişini sürdürüyor. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmed el-Beşir, Birleşmiş Milletler barış gücünün bir işgal stratejisinin başlangıcı olacağını savunmuş ve maliyeti ne olursa olsun buna karşı direneceklerini ilan etmişti.

Bu açıklamaların ardından Afrika Birliği, tüm güçlüklerine rağmen Darfur'daki görevini sürdürme kararı alınca, barış gücüyle ilgili tartışmaların sona erdiği düşünülmüştü. Ancak bu hafta New York'ta, bir Birleşmiş Milletler barış gücüne kimin katkıda bulunacağı konusundaki tartışmalar yeniden başlayınca, bu tür bir barış gücünün ülkeye gelmesine izin vermeyeceğini açık şekilde ifade eden Sudan bunu büyük bir hakaret olarak kabul etti.

Hartum yönetimi, bu hakarete bir mektupla yanıt verdi ve barış gücüne katkıda bulunabilecek olası ülkelere, bunu düşmanca bir hareket olarak kabul edeceklerini bildirdi. Sudan hükümetine göre Darfur krizi gereksiz şekilde abartılmış durumda.

Bu arada, aralarında kadınların yoğunlukta olduğu binlerce Sudanlı başkent Hartum'da BM, İsrail ve ABD karşıtı gösteri düzenledi. Göstericiler, Darfur olaylarının arkasında İsrail ve ABD'nin olduğunu vurguluyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39