banner39

Sudan'dan Çad'a suçlama

Sudan, Çad Devlet Başkanı'nı Hartum'daki olaylarda isyancılara ağır silah ve askeri destek vermekle suçladı.

Arşiv 20.05.2008, 11:12 20.05.2008, 11:22
Sudan'dan Çad'a suçlama


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdülmahmud Abdülhalil Muhammed, Çad'ı, isyancıların Hartum'a yönelik saldırılarını doğrudan planlayıp, yönetmekle suçladı.

Abdülhalil Muhammed, BM Güvenlik Konseyi Başkanı'na gönderdiği mektupta, 10 Mayıs'ta Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM) isyancılarının başkent Hartum'a yönelik saldırısının, Çad hükümeti tarafından planlandığını, organize ve finanse edildiğini söyledi.

Sudan Büyükelçisi, yılbaşından bu yana Güvenlik Konseyi Başkanı'na gönderdiği 7 mektupta, saldırı uyarısında bulunduğunu ve Çad hükümetinin bu konudaki sorumluluğunun inkar edilemeyecek derecede açık olduğunu söyledi.

Çad hükümetinin, JEM isyancıları ile koordinasyon içinde hareket etmesi sonucunda, kiralık grupların Omdurman bölgesine kadar sızdığını belirten Abdülhalil Muhammed, "Sudan topraklarına yönelik bu beklenmedik saldırı, Çad hükümetinin olayların içinde yer aldığını gösteren, daha önceki aylarda konseye gönderdiğimiz mektuplardaki bilgilerin doğruluğunu teyit etmektedir" dedi.

Abdülhalil Muhammed, "9 Ocak tarihli mektubumda, Çad Devlet Başkanı İdris Debi'nin 5 Ocak'ta başkent N'Djamena'da yaptığı bir konuşmada, Çad silahlı güçlerinin Sudan içindeki hedeflere saldıracağını ilan ettiğini yazdım. 19 Mart tarihli mektubumda ise, Sudan ve Çad arasında imzalanan Dakar Anlaşması'nın ardından Çad'ın anlaşmayı her zamanki gibi uygulamayacağını bildirdim. Çad, birçoğu Sudan'da sabotajlar gerçekleştirmek maksadıyla, Haskanita'da Afrika Birliği'ne ihanet ederek bunların askerlerini öldüren JEM isyancılarıyla hareket ederek anlaşmayı ihlal etmiştir" dedi.

Çad güçlerinin JEM isyancılarına ağır silahlar ve cephanelik temin ettiğini belirten Sudan BM Daimi Temsilcisi, Çad'ın 22-24 Mart tarihlerinde Darfurlu isyancıların toplantısına ev sahipliği yaptığını söyledi.

JEM lideri Halil İbrahim'in de bu toplantıya katıldığını kaydeden Abdülhalim Muhammed, "Bu toplantıda, Çad hükümetinin Sudan'ın Darfur ve Kordofan bölgelerindeki hedeflere karşı askeri operasyonlara destek olmak için, Çad'ın takviye askeri ve lojistik yardım sağlamasına karar verildi" dedi.

JEM lideri Halil İbrahim'in, Çad Devlet Başkanı Debi ile doğrudan görüşmelerini sürdürdüğünü kaydeden Sudanlı Büyükelçi, Çad hükümetinin sağladığı çok sayıda araçla sınırı geçen isyancıların Sudan içinde birçok bölgede saldırılara giriştiğini belirtti.

Çad'ın verdiği tank savar ve uçak savar mermileri kullanan isyancıların saldırılarının 10 Mayıs'ta doruğa çıktığını belirten Abdülhalim Muhammed, isyancı güçlerin başkente giremeden Sudan birlikleri tarafından püskürtüldüğünü bildirdi. Çatışmaların ardından ele geçirilen silahların Çad hükümetinden geldiğinin açıkça ortada olduğu kaydedilen mektupta ayrıca, ele geçirilen çok sayıda isyancının Çad uyruklu olduğunu itiraf ettiği kaydedildi.

Sudan Hükümeti'ne yönelik "bu iğrenç saldırıların" doğrudan Çad tarafından planlandığı ve yönetildiği vurgulanan mektupta öldürülen isyancılar arasında Çad ordusundan subayların da bulunduğu ifade edildi.

Sudan'ın BM Daimi Büyükelçisi Abdülhalim Muhammed ayrıca, Çad Hükümeti'nin uluslararası yasalara aykırı olarak çok sayıda çocuk yaşta kişiyi orduya aldığını belirterek, saldırılarda ele geçirilen çocuk yaştaki Çadlıların, Kızılhaç yetkililerine haber verilmeden önce BM'nin ilgili kurumları denetiminde gözaltına alındığını kaydetti.

Komşularıyla imzaladığı anlaşmalarla iyi niyetini gösteren Sudan hükümetinin, Çad'ın saldırgan politikasını yakından takip ettiği belirtilen mektupta, N'Djamena yönetiminin Darfur sorununun çözümüne yönelik tüm barışçıl girişimleri de baltaladığının altı çizildi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?