banner39

Sudan'ın 'cihad' ilan etmesinden korkuyor

El-Mısriyyun, Mısır'ın, Sudan'ın Darfur'a uluslararası güç gönderilmesi halinde bu güce karşı "cihad" ilan etmesinden korktuğunu yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sudan'ın 'cihad' ilan etmesinden korkuyor

Mısır Hükümeti: "Bizim de nükleer enerji edinme hakkımız var"

 

İran'ın nükleer çalışmaları nedeniyle yaşanan kriz, Türkiye'den Yemen'e bölge ülkelerinden bir çoğunun nükleer enerjiye yönelme kararı almasına yol açtı. Bu ülkelerden biri de Mısır…

 

Bugün Mısır'da yayımlanan gazetelerde, bu konuyla ilgili haberler var. El-Cumhuriyye gazetesi haberi "Bakanlar Kurulu, Mısır'ın nükleer programını geliştirme hakkının bulunduğunu vurguladı" başlığıyla verirken, ayını haber El-Ehram gazetesinde "Barışçıl amaçlı kullanılacak nükleer enerji programını geliştirmeye Mısır'ın heryönüyle hakkı var" başlığıyla veriliyor.

 

Aynı gazeteler, nükleer enerjinin yanında Bakanlar Kurulu'nun dünkü gündeminin bir maddesinin de Mısır'da görülen kuş gribi vakalarının ve hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla alınacak önlemlerin olduğunu da yazıyor.

 

 

Sudan'ın "cihad" ilan etmesinden korkuyor

 

Mısır'da yayımlanan El-Mısrıyyun gazetesi, Mısır Ulusal Güvenlik Teşkilatı ve İçişleri Bakanlığı'nın Aswân vilayetindeki güvenlik tedbirlerini yoğunlaştırmak için bir plan hazırlamakta olduğunu yazıyor.

 

Haberde, planın, Sudan Hükümeti'nin Amerikalarla çatışmaya hazırlık için ülkeye gelecek Arap ve diğer gönüllüleri eğitmek üzere Darfur ve Hartum'da 10 eğitim kampının kurulduğunu ilan etmesinin ardından, Sudan'a sızmaları önlemek üzere alındığı ifade ediliyor.

 

El-Mısriyyun, Mısır Güvenlik Teşkilatı'nın vizesiz olarak ülkeye girecek Mısırlılara izin vermemesi için Sudan İçişleri Bakanlığı'nı uyardığını ve Mısır'ın, Sudan'ın Darfur'a uluslararası güç gönderilmesi halinde bu güce karşı "cihad" ilan etmesinden korktuğunu yazıyor.

 

 

Potansiyel terörist görülüyorlar

 

"Kolaylıkla terörist damgası vuruveriyorlar". Bu ifade, İspanya'daki Cezayir Toplumu Başkanı Nureddin Belmeddah'a ait. Cezayir El-Haber gazetesinin konuyla ilgili haberinin başlığıysa şöyle: "İspanya cezaevlerinde terör suçlamasıyla yatan 70 Cezayirli var".

 

Haberde belirtildiğine göre, Belmeddah, Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika ile görüşerek, Jose Maria Aznar döneminden beri Cezayirlilere yapılan haksızlıklara bir son verilmesi için girişimde bulunmasını isteyecek. Haberde ayrıca, İspanya'da yaşayan Cezayirlilere potansiyel terörist gözüyle bakıldığına işaret ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?