Suikast iddianamesinde Devrimci Karargâh

166 sayfalık iddianamede, Devrimci Karargah Örgütü ile irtibat dosyalardaki çarpıcı bilgilerin başında geliyor

Suikast iddianamesinde Devrimci Karargâh


Poyrazköy'de ele geçirilen cephaneyle ilgili iddianamenin geçen ay kabul edilmesinin ardından dün sivil yargı önemli bir karar daha aldı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç ve geçen yıl yerine atanan Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e suikast soruşturmasının iddianamesini kabul etti.

Duruşma tarihi 7 Mayıs 2010 olarak belirlenirken, mahkeme amirallere suikast davası ile Poyrazköy cephaneliği davasının birleştirilmesi kararını ilk duruşmada verecek.

Çoğunluğunu teğmenlerin oluşturduğu 9'u tutuklu 19 sanığın yer aldığı 166 sayfalık iddianamede, çarpıcı bilgiler bulunuyor. Devrimci Karargah Örgütü ile irtibat, bunların başında geliyor. Bostancı'daki çatışmada ölen ve PKK kamplarında eğitildiği tespit edilen Devrimci Karargah lideri Orhan Yılmazkaya'nın görüntüleri ve telsiz ses kayıtları sanıklarda çıktı. Ele geçirilen belgeler arasında çok sayıda Devrimci Karargah bildirisi de var. Sanıkların Poyrazköy cephaneliği ile ilgisi iddianamede anlatılırken, ele geçirilen bir not amirallere suikast girişimini belgeliyor: "Alb. Tayfun Duman'dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşa'ya yapılacak operasyonun detay ve tarihleri Levent Bektaş, Orhan Yücel Albay üzerinden iletilecek. Size teslim edilen malzemeleri korunaklı bir yerde tutunuz."

Subaylara vahim suçlamalar

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından hazırlanan iddianamenin incelemesini tamamladı. Mahkeme heyeti, inceleme sonucu 16 ek klasörden oluşan 9'u tutuklu 19 sanıklı iddianameyi kabul etti. 'Amirallere suikast' ile ilgili operasyon kapsamında ele geçirilen TNT kalıpları ve uyuşturucu maddeleri bulundurma yönündeki iddialar konusunda yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen 166 sayfalık iddianamede, sanıklar 'silahlı terör örgütü üyesi olmak, örgütün amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak, aynı suç işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek'le suçlanıyor.

Ayrıca sanıklardan elde edilen belgeler arasında çok sayıda Devrimci Karargâh Örgütü bildirisinin yer alması dikkat çekti. Bostancı'daki çatışmada ölen Devrimci Karargâh lideri Orhan Yılmazkaya'nın da görüntüleri ve telsiz ses kayıtları da sanıklarda çıktı.

YARBAY TATAR, ORGANİZASYONU KORUYORDU

İddianamede, soruşturmanın başlamasına sebep olan ihbar mektubuna da yer verildi. Mektuba göre, askerlerin kurduğu çete, bazı sivillerle genç teğmenleri önce fuhuş partilerine davet ediyor, ardından uyuşturucuya alıştırıyor. Organizasyonun ağına düşerek bağımlı hale gelenlere uyuşturucular yüksek fiyatla satılarak müthiş paralar kazanılıyor. Çeteyi koruyanlar arasında ise geçtiğimiz günlerde intihar eden Yarbay Ali Tatar da bulunuyor. İşte mektuptan bazı bölümler: "Tğm. Ülkü Öztürk, Tğm. Sinan Efe Noyan, Deniz Harp Okulu öğrencisi Uğur Kayar, uyuşturucu trafiğinin kilit noktasında ve organizatörü konumundadırlar. Bu şahıslar uyuşturucuyu temin ederek kendi kurdukları ekipleriyle satışını sağlarlar. Kiralamış oldukları evlerde sivillerin de katıldığı fuhuş ve uyuşturucu partisi düzenlemektedirler. Partiler ve örgütsel faaliyetler için kullandıkları kendilerine bağlı çok sayıda evleri vardır. Bu partiler sayesinde uyuşturucu bağımlısı yaptıkları şahıslar, bu uyuşturucu organizasyonunun potansiyel müşterisi durumundadırlar. Değişik kanallardan temin ettikleri uyuşturucuları bağımlı yaptıkları kişilere daha pahalıya satarak ciddi bir gelir elde etmektedirler."

Ali Tatar, soruşturma kapsamında 'suç örgütüne üye olmak' iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Tatar, avukatının itirazı üzerine salıverildi. Ancak savcılık, tahliye kararına itiraz etti. Tatar, hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarılması üzerine 20 Aralık 2009'da evinde intihar etmişti.

Sanıkların 34 yıl hapsi isteniyor

İddianamede, tutuklu dokuz sanığın 8 ila 34 yıl, tutuksuz 10 kişinin de 5 ila 29 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması istendi. Tutuklu sanıklar Alperen Erdoğan, Burak Düzalan, Yakut Aksoy ve Tarık Ayabakan'ın 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'kişisel kullanım amacı dışında uyuşturucu madde bulundurmak' ve 'aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek' suçlarından 13'er yıldan 34'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Tutuklu sanık Faruk Akın'ın 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak', 'aynı suç işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek' suçlarından 13 yıl 8 aydan 33 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, tutuklu sanık Sinan Efe Noyan ile tutuksuz sanık Barbaros Mercan ve Yiğithan Göksu'nun ise 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak' suçlarından 13 yıldan 29 yıla kadar hapsi öngörüldü. Tutuklu sanıklar Ülkü Öztürk ve Sezgin Demirel ile tutuksuz sanık Koray Kemiksiz'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek suçlarından' 8'er yıldan 19'ar yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, tutuklu Ali Seyhur Güçlü ile tutuksuz sanıklar Halit Mehmet Ergül, Fatih Göktaş, Burak Amaç, Burak Özkan, Oğuz Dağnık, Mehmet Orhan Yücel'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7,5'ar yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

'Amirallere operasyon' notu iddianameye girdi

Şüpheliler Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan'ın kalmakta olduğu evde yapılan aramada ele geçirilen fişeklerin bulunduğu poşet içerisinde katlanmış vaziyette beyaz kâğıt üzerine siyah kalemle yazılmış not da iddianamede yer alıyor. Söz konusu notta, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç ve halefi Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast ifadesi net bir şekilde yer alıyor. İşte o not: "Alb. Tayfun Duman'dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşa'ya yapılacak operasyonun detay ve tarihlerini Levent Bektaş, Orhan Yücel Albay üzerinden iletecek. Size teslim edilen malzemeleri korunaklı bir yerde tutunuz."

İddianamede, "Şüpheliler Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan'ın kalmakta olduğu evde yapılan aramada, niteliği dosyada mevcut ekspertiz raporunda belirtilen patlayıcı madde ve mermilerin bulunması, ayrıca mermilerin bulunduğu poşet içerisinde zamanın Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç ve Donanma Komutanı Eşref Uğur Yiğit'e yönelik olarak yapılacak saldırıyla ilgili notun mevcudiyeti, söz konusu örgütün amacı doğrultusunda gelecekte yapmayı tasarladığı eylemlerde kullanmak üzere patlayıcı madde temin ettiğini ve sakladığını göstermektedir." ifadeleri yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 08:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35