banner15

Suikast zanlısı 8 kişi gözaltında

Hrant Dink'e yönelik suikaste ilişkin soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor. Şuana kadar 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Suikast zanlısı 8 kişi gözaltında

Alınan bilgilere göre, Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 8'e yükseldi Bu arada, olay yerinde bulunan boş kovanların Kriminal Polis Laboratuvarı'nda yapılan incelemesinde, mermilerin 7.65 milimetre çapında olduğu ve mermilerin çıktığı silahın daha önce başka bir olayda kullanılmadığının tespit edildiği öğrenildi.

BAKANLAR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda İstanbul'da bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek bu sabah yeniden İstanbul Emniyet Müdürlüğüne geldi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğüne gelişinde yaptığı açıklamada, ''Olayla ilgili gelişmeleri değerlendiriyoruz. Arkadaşlarımız sabaha kadar çalıştılar. Bakanlarımızla beraber mevcut bilgileri gözden geçireceğiz. Gerekli açıklamalarda bulunacağız'' dedi.

Soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın, ilgili birim müdürleriyle birlikte geceyi emniyet müdürlüğünde geçirdiği kaydedildi.

OLAYIN ÇÖZÜLMESİ AN MESELESİ

Vali Güler, dün akşam gazetecilere yaptığı açıklamada da olayın çözülmesinin an meselesi olduğunu bildirerek, "Elimizde net deliller var.

Olayla ilgili olarak elde edilen görüntüler, belgeler, görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda çalışmalar çok yönlü sürdürülüyor. Görgü şahitlerinin verdiği bilgilerle görüntüleri karşılaştırıyoruz. Elde edilen belge ve görüntüler Ankara'dan gelen uzman bir heyetle birlikte değerlendiriliyor" diye konuştu.

Güler, Hrant Dink'in kaybolduğu öne sürülen cep telefonunun da yakınında, olay yerinde bulunduğunu bildirdi.

TEHDİTLER SORUŞTURULDU

Dink'in, yakın zamanda, geçen yıl içinde mektupla tehdit edildiğine ilişkin başvurusu üzerine Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldığını, mektup üzerindeki isim ve adresin incelendiğini belirten Güler, böyle bir adres ve isim bulunamadığı için işlem yapılamadığını dile getirdi.

Sabiha Gökçen'in aslen Ermeni olduğunu yazması üzerine Dink'in tehdit edildiğini anımsatan Güler, şunları söyledi:
"Ermeni Patriği Mutafyan'ı hedef alan tehditler dahi olmuştu.

Tehditlerin önlenmesi, bu tür önlemlerin alınması konusunda Mutafyan'ın bizzat valiliğimize yaptığı müracaat üzerine, Dink'e e-mail yoluyla gelen bir tehditten de bahisle, bu konuyla ilgili vali yardımcısı arkadaşım ve ilgili adli makamlar nezdinde, ilgili uzmanlar seviyesinde bu tehdit araştırılmış, Bursa, İstanbul ve Yalova'da yapılan tespitlerle tehditte bulunan kişi de yakalanmış ve tutuklanmıştır.''

Güler, bu konuya ilişkin savcılığın gerekli işlemi yaptığını belirterek, ''Kendisinin de bir koruma talebi olmamıştır'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48