banner39

Suikastın bedeli 40 milyon dolar

Eski KGB ajanı Litvinenko'nun öldürülmesi suikastçılara 40 milyon dolara mal olmuş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suikastın bedeli 40 milyon dolar
The Guardian, eski KGB ajanı Litvinenko'nun öldürülmesinde kullanılan, 100 kişiyi öldürecek güçteki polonyum-210'un elde edilmesinin suikastçılara 40 milyon dolara mal olmuş olabileceğini yazdı.

23 Kasım'da Londra'da radyasyon zehirlenmesinden ölen eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko'nun karısı Marina ile yakın arkadaşı İtalyan güvenlik uzmanı Mario Scaramella'da radyoaktif madde izlerine rastlanırken, Litvinenko suikastıyla ilgili çarpıcı iddialar da ortaya atılıyor. İngiliz gazetelerinden The Guardian, Rus lider Vladimir Putin muhalifi Litvinenko'ya verilen radyoaktif polonyum-210 zehrinin 100 kişiyi öldürebilecek güçte olduğunu ve elde edilmesinin suikastçılara 40 milyon dolara (77 milyon YTL) mal olmuş olabileceğini bildirdi.

Daily Telegraph da İngiliz Atom Silahları Kuruluşu'ndan bilim adamlarını kaynak göstererek, Litvinenko'ya verilen polonyumun insanlar tarafından üretildiğini, doğada bulunan türden olmadığını bildirdi. Gazeteye göre, İngiliz yetkililer Litvinenko'yu öldüren polonyumun üretildiği Rus reaktörünü de belirlediler.

Daily Telegraph'ta yer alan başka bir haberde ise Putin muhaliflerini ortadan kaldırmak için şimdiki Rus gizli servisi FSB içinde "Dignity and Honour" (Vakar ve Şeref) adında özel bir tim kurulduğu ve bu timin kendisine bir numaralı hedef olarak Londra'da yaşayan milyarder Rus işadamı Boris Berezovski ile yakın arkadaşlarını seçtiği ileri sürüldü.

Habere göre, söz konusu ölüm timi Litvinenko'dan başka İtalyan arkadaşı Mario Scaramella ve eski KGB'nin Soğuk Savaş döneminde İtalya'daki gizli faaliyetlerini inceleyen Mitrokin Komisyonu'nun Başkanı Senatör Paolo Guzzanti'yi de öldürmek istiyor. Söz konusu ölüm timinin ekim ayında evinin önünde kurşuna dizilen yine Putin muhalifi kadın gazeteci Anna Politkovskaya cinayetinden de sorumlu olduğu kaydedildi.

Karısında da polonyum izi
Londra'daki College Üniversite Hastanesi, 1 Kasım'da Itsu adlı suşi lokantasında Litvinenko ile yemek yiyen İtalyan Mario Scaramella'daki polonyum 210 kalıntısının hastalık yaratacak düzeyde olmadığını açıkladı.

İtalyan akademisyen ve güvenlik uzmanının iyi olduğu ve herhangi bir zehirlenme belirtisi göstermediği kaydedildi ancak tabloid gazeteler Scaramella'nın çok ağır hasta olduğunu ve sağlığına kavuşmasının imkânsız olduğunu iddia ettiler. Litvinenko'nun erkek kardeşi ile yakın arkadaşı Aleks Goldfarb, eski ajanın karısı Marina'da (44) da radyoaktivite tespit edildiğini ancak bunun çok düşük düzeyde ölçüldüğünü söylediler.

Sigarada da polonyum var

Eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko'nun geçen hafta zehirlenerek öldürülmesinde kullanılan polonyum 210 adlı radyoaktif maddenin sigarada da bulunduğu belirtildi. ABD'deki Stanford Universitesi profesörlerinden Robert N. Proctor, The New York Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, her bir sigaranın, arsenik, siyanür ve nikotin gibi maddelerin yanı sıra 0.04 pikoküri miktarında polonyum-210 içerdiğini öne sürdü.
Proctor makalesinde, bu kadar küçük miktarda bir radyoaktif maddenin önemsiz görülebileceğini, ancak polonyum-210'un atom bombasında kullanılan plutonyumdan bile binlerce kat daha güçlü olduğunun unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?