banner15

Sular çekildi tarihi yol ortaya çıktı

Gümüşlük'te sular 1 metre çekilince, deniz dibindeki 'Kral Yolu' gün ışığına çıktı. Bugüne kadar sadece dalgıçların gördüğü 3 bin 500 yıllık yolu, 2 bin kişi yürüyerek geçti.

Sular çekildi tarihi yol ortaya çıktı

Bodrum'un Gümüşlük beldesi açıklarındaki Tavşan Adası çevresindeki sular çekilince tarihi kral yolu gün ışığına çıktı. 3 bin 500 yıllık antik Myndos kalıntıları üzerinde kurulu beldeye gelenler, Kral Mousolos'un kullandığı yolda yürüyerek adaya ulaşmanın heyecanını yaşadı.

Antik Myndos kentini kuran Halikarnassos Kralı Mousolos'un bu yolu, sevgilisi ve aynı zamanda kız kardeşi olan Artemisa ile vakit geçirmek, Ege'nin eşsiz günbatımını seyretmek için yaptırdığı biliniyor.

150 metre uzunluğunda, 2.5 metre genişliğindeki yolun ortaya çıkması, liman mevkiinden adaya yürüyerek ulaşmayı da mümkün kıldı. Yılbaşı ve bayram tatili için Bodrum'a gelen yerli turistler, olayı duyunca Gümüşlük'e akın etti. Bir günde yaklaşık iki bin kişi Kral Yolu'ndan geçti. Suların çekilmesi tarihi Tavşan Adası'nın yarımadaya dönüşmesine de neden oldu.

CHP'li Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, zaman zaman bölgede gel git yaşandığını, ancak bu kez su çekilmesinin olağandışı olduğunu söyledi. Ülküm, "Yıllardır ancak dalarak izleyebildiğim Kral Yolu üzerinde yürümek gerçekten heyecan verici. Bu önemli günü fotoğraflarla arşivimize kaydettik. Eğer sular yükselmezse Kral Yolu'nun etrafını koruma altına alarak tarihi bilgiler içeren levhalar asacağız. Bu fırsatı beldemizin tarihi ve kültürü adına değerlendireceğiz. Çalışmaları gün ışığında daha kolay yürüteceğiz" dedi.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35