banner39

Sular çekilince Mimar Sinan'ın eseri ortaya çıktı

Alibeyköy Barajı'ndaki suların kuruması üzerine Mimar Sinan'ın eseri olan Mağlova Kemeri, tamamen ortaya çıktı

Arşiv 26.08.2007, 11:44 26.08.2007, 16:37
Sular çekilince Mimar Sinan'ın eseri ortaya çıktı


Alibeyköy Barajı'nın kuraklık sebebiyle sularının çekilmesi, Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden biri olan "Mağlova Kemeri"nin tamamen ortaya çıkmasını sağladı.

Sanat Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Semavi Eyice "Dini mimaride Süleymaniye ve Selimiye camileri neyse, sivil mimaride de Mağlova kemeri o derece önemli bir eserdir. Benim nazarımda onu baraj gölü içinde bırakmak Türk sanat tarihi açısından yapılmış en büyük cinayettir" dedi.

Mağlova'nın iki sıra kemer halinde yapıldığını ifade eden Eyice, "Yalnız suyu nakletme görevi olan bir eser değil, estetik bakımdan da harikulade bir şaheser. Avrupalılar tetkik ettiklerinde bunu Roma eseri zannetmişler. İspat edildi ki, bu, Sinan'ın Kanuni Sultan Süleyman zamanında İstanbul'a daha çok su getirmek üzere yaptığı bir eserdir" diye konuştu.

ÇEKÜL Vakfı Mimar Sinan gönüllerinin düzenlediği gezide Mağlova Kemeri'ni görme fırsatı bulan Arkeolog Görkem Kızılkayak da, barajın sularının çekilmesindeki en önemli faydasının eserin tamamını görebilmek olduğunu dile getirdi.

Kızılkaya, suların çekildiği arazideki kemerin, henüz barajın yapılmadığı 16'ıncı yüzyıldaki görüntüsüne sahip olduğunu belirterek, "Tarihi yapıda herhangi bir hasar yok" diye konuştu.

Mağlova Kemeri'nin hala su taşıma görevini sürdürdüğüne dikkat çeken Kızılkayak, İSKİ'nin halen kemerin üzerinden su geçirdiğini söyledi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?