banner39

Süleymaniye 'Kitap Hastanesi' projesi

Türkiye, IRCICA ve UNESCO, Süleymaniye Kitap Hastanesi'nin kurulmasıyla ilgili işbirliği anlaşmasını imzaladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Süleymaniye 'Kitap Hastanesi' projesi

Türkiye Cumhuriyeti, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ve UNESCO, Süleymaniye Kitap Hastanesi'nin kurulmasıyla ilgili işbirliği anlaşmasını imzaladı.

UNESCO'nun Paris'teki merkez binasında Süleymaniye Kitap Hastanesi'nin kurulmasıyla ilgili imza töreni düzenlendi. Projeye Türkiye adına UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Numan Hazar, IRCICA adına Dr. Halit Eren ve UNESCO adına Genel Direktör Koichiro Matsuura imza koydu. Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan mevcut birimlerin modern standartlara göre eğitim programlarıyla gelişirilmesini hedef alan proje çerçevesinde Türkiye, IRCICA ve UNESCO, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi'nde mevcut restorasyon birimini geliştirerek bölgeye hizmet edecek bir kitap hastanesi oluşturulması hakkında mutabakata vardı.

Kurulacak olan hastanede, kursiyerleri tarihi yazmalarının tamiri ve korunması konusunda eğitmek üzere kurslar da düzenlenecek. İmza töreninde Süleymaniye Kütüphanesi'nin İslam kültürüne dair sahip olduğu yazma eserler koleksiyonunun hacmi bakımından kendi sahasında dünyanın en büyük ve en önemli kütüphanesi olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?