Sultan Alparslan'ın mezarı araştırılıyor

Türkiye ile Türkmenistan, ünlü Selçuklu sultanının Merv'de olduğu tahmin edilen mezarını arayacak.

Arşiv 27.01.2009, 12:38 27.01.2009, 14:05
Sultan Alparslan'ın mezarı araştırılıyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Türkiye ve Türkmenistan, Selçukluların ikinci sultanı Alparslan'ın mezarının, tarihi kaynaklara göre Türkmenistan'da bulunan Merv topraklarında babası Sultan Çağrı Bey'in mezarın yanında bulunduğu iddiası ile ortak arkeolojik bilimsel araştırma başlatacak.

Bu çalışma için Türkiye Kültür bakanlığı heyeti Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta temaslarda bulundu.

Kültür Bakanlığı Müşteşarı İsmet Yılmaz, Türkmenistan Kültür Bakanlığı'nda yapılan görüşmede, Sultan Alparslan'ın mezarını, ortak yürütülecek bir çalışma ile bulmak amacıyla Türkmenistan'a bulunduklarını belirterek, "Ortak değerimiz ve atamız olan Alparslan'ın mezarının bulunarak, ihya edilmesi, ona karşı bir vefa borcudur " diye konuştu.

Yılmaz, Türkmen bilim adamlarıyla birlikte bu çalışmaya başlayacaklarını ve en kısa zamanda neticelendirmeyi planladıklarını belirtti.

Tüm tekliflerinin Türkmenistan tarafından olumlu karşılanığını ifade eden Yılmaz, projeyi biran önce başlatmak istediklerini kaydederek, gelişmiş teknoloji ile tarihi bilgilere vakıf özel teknik elemanların yardımıyla ulaşmanın kolay olacağının altını çizdi.

Mezar yeri bilinmeyen Sultan Alparslan için tarihi kaynaklar, babası Çağrı Bey'in mezarının bulunduğu Merv topraklarına defnedildiğini söylüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?