banner39

Sultan I. Murat Şehit edildi

I. Murat Sırp bir asker tarafından şehit edildi, Miloseviç, Kosova'yı işgal etti.

Arşiv 15.06.2010, 09:34 16.06.2010, 07:12
Sultan I. Murat Şehit edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sultan I. Murat Kosova’da şehit edildi-Sırbistan Kosova’yı ilhak etti.

Osmanlı padişahı I. Murat, Sırplarla yapılan Kosova Savaşı kazanıldıktan sonra savaş meydanında gezerken yaralı bir Sırplı tarafından şehit edildi. Sırbistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra “15 Haziran”ı “diriliş günü” olarak ilan etti. Sırp lider Miloşeviç tarafından 15 Haziran 1989’da Kosova, Sırbistan’a ilhak edildi. Miloşeviç, ilhakın yapıldığı gün, basına “Kosova’nın intikamını aldık” dedi.


LA HAYE KONFERANSI TOPLANDI

15 Haziran 1907’de ABD Cumhurbaşkanı Roosevelt'in teşebbüsüyle La Haye Konferansı toplandı. 44 devletin biraraya geldiği konferansta; Milletlerarası anlaşmazlıkların barışçı yoldan çözülmesi ve kara savaşı talimatnamesi, kara ve deniz savaşı hukuku, tarafsız ülkelerin hak ve ödevleri, savaşın başlatılması (savaşın ilânından sonra başlatılması şart koşuldu) ile ilgili 1899 uzlaşmaları yeniden gözden geçirildi. Buna karşılık, İngiliz hükümetinin muhalefeti, bir Milletlerarası mahkemenin kurulmasıyla ilgili antlaşmanın imzalanmasına engel oldu. Milletlerarası görüş ayrılıkları, mecburi hakemlik ilkesinin bir konvansiyonla tespitine imkân vermedi. 1885'te olduğu gibi, 1907'de de devletler, silâhlanmanın sınırlanması meselesinde milletlerarası bir anlaşmaya varamadılar.

İRAN’DA DEPREM OLDU

15 Haziran 1923’de İran’da meydana gelen depremde 20.000 kişi hayatını kaybetti.

Mustafa Kemal’e suikast düzenleneceği ihbarı yapıldı

15 Haziran 1926’da Mustafa Kemal’in İzmir gezisi sırasında suikast düzenleneceği ihbar edildi. Eski İttihatçılardan Ziya Hurşit ve adamlarının suikast düzenleyeceğini gemi kaptanı Giritli Şevki, Vali Kazım Dirlik’e haber verdi. Suikast düzenleyeceği iddia edilenler yakalandı ve İstiklal mahkemelerinde yargılanarak idam cezasına çaptırıldılar.KEŞMİR BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

15 Haziran 1947’de Keşmir Hindistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Hindistan, Afganistan, Pakistan ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne sınırdaş olan Keşmir Bölgesi, 15 Haziran 1947 tarihinde kabul edilen “Hindistan Bağımsızlık Bildirgesi” ile Hindistan Krallığı’ndan koparak bağımsızlığını kazandı. Ancak bu karar gerçekte tam olarak uygulanamadı. O tarihten itibaren Pakistan-Hindistan ilişkilerinin en temel açmazlarından biri olan Keşmir sorunu günümüzde de geçmişteki önemini korumaya devam ediyor. Keşmir bölgesi şu anda 3 farklı bölge olarak bağımsızlık mücadelesi vermektedir. Bunlar;

a)1947’den itibaren Hindistan tarafından kontrol edilen 101.378 km²’lik Jammu-Keşmir,

b)1947’den itibaren Pakistan’ın kontrolü altındaki 78.114 km²’lik Azad Keşmir,

c)1962’den itibaren Çin’in işgali altında olan 42.735 km²’lik kuzeydeki Shakhgam Vadisi ve doğudaki Aksa-i Çin bölgelerinden oluşmaktadır.


BARZANİ VE PEŞMERGELER İLTİCA İÇİN SSCB’YE ULAŞTILAR

15 Haziran 1947’de Barzanî ve yanındaki 500 Peşmerge Türkiye’den de geçerek SSCB’ye ulaştılar. 27 Mayıs 1947′de Kuzey Irak’tan çıkma ve Sovyetler Birliği’ne iltica etme kararı alan Barzani ve ekibi uzun bir yürüyüşe başladılar. Barzanî ve peşmergeleri İran-Irak ve Türkiye sınırından çoğu yerde şiddetli çarpışmalar yaparak geçtiler ve 15 Haziran 1947′de 5 ölü ve 12 yaralıyla SSCB sınırlarına ulaştılar. Buradan önce Kırgızistan’a ardından da Özbekistan’a gittiler. Rus yetkililer ile bütün uğraşlara rağmen görüşemeyen Barzanî ve arkadaşları en son Moskova’ya yürüdüler ve burada çeşitli gösterilerde bulundular. 11 Yıl boyunca SSCB’de kalan Barzanîler, Abdülkerim Kasım’ın Irak’ta askeri darbeyle Bağdat yönetimini ele geçirmesinin ardından 7 Ekim 1958′de çocuk ve kadınların da olduğu 855 kişilik bir kafileyle Kuzey Irak’a geri döndüler.
 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?