Sultanahmet Camii sanat galerisi yapılacakmış!

Rssam İbrahim Çallı'nın önerisiyle müze yapılmak istenen Sultanahmet Camii son anda kurtarılmış!

Sultanahmet Camii sanat galerisi yapılacakmış!

 

Dünya Bülteni/ Tarih Servisi

Cumhuriyet döneminde Türk Tarih tezi yalnız siyasal anlamda bir tez değil aynı zamanda kültürel  yönü ortaya çıkarmaya “milli kültür” oluşturmaya yönelik bir çabadır. Harf İnkılabının yapılması bu çabanın ilk örnekliğini teşkil eder. Toplumsal hafızanın zayıflatılmasının amaçlandığı harf devrimi unutkan bir tarihe sahip toplum oluşturulmak istenmesinden kaynaklanmaktaydı.

Alaturka Türk musikisinin yasaklanarak batı müziğinin çalınmaya başlanması geleneksel Osmanlı mimarisi yerine işlevselci batı tarzı mimarisinin ön plana çıkarılması bu toplumsal projenin sonuçlarıydı.

Devlet yeni bir halk kültürü oluşturmaya başlamış, kültürü kamusal alnın içinde görmeyi amaçlamıştı. Yeni halk kültürünün oluşturulması için kurulan komisyonda görev alan ressam İbrahim Çallı’nın bir teklifi ilginçtir. İbrahim Çallı, Osmanlı-İslam uygarlığının izlerini silmek için mimari alanda başlatılması gerektiğini öne sürmüş bunun içinde öncelikle Sultanahmet Cami’sinin sanat galerisine dönüştürülmesini teklif etmişti. Sultanahmet Cami’sinin kubbesine bir delik açılmasıyla camii mekanı olmaktan kurtarılabileceğini yeterli bir aydınlatma yapılabileceğini savunmuştur.

İbrahim Çallı’nın bu teklifi komisyon üyeleri tarafından çoğunlukla kabul edilirken geleneksel mimarinin son temsilcisi Mimar Kemalettin  Bey’in şiddetle muhalefet etmesi nedeniyle geri adım atılmak zorunda kalınmıştır.  

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 13:08
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
bune perhiz
bune perhiz - 11 yıl Önce

"Alaturka Türk musikisi" de ne demek arkadaşlar? "Alaturka" Latince "alla turca" ifadesinden gelir ve "Türk tarzı" demektir. Bizde öz müziğimizi aşağılamak için bu tabir kullanılır. Musikimizin adı alaturka zaten değildir, bir de onun önüne "alaturka" eklemek de neyin nesi? Dil sürçebilir, ama burada maalesef bir bilinç sürçmesi var.

Davut
Davut - 11 yıl Önce

O geri zekali Calli'yi dinlseymisler. O delik nasil delinir ya... Boyle bir geri zekalilik gormedim. Kubbe tamamen gider. Ibrahim Calli gibi yalaka ve soysuzlar bugun de israilin Turkleri katletmesinde gorulmedi mi? Hep varlar ve aramizdalar malesef ama, halk onlara hakettigi degeri verir merak etmeyin. Neyse mimar mesleginin hakkiyla konusmus da, bu tur soysuz ve usak zihniyetindekiler oturmus oturduklari yerde.

banner39