banner39

Sunni Alimlerden Genel Affa Destek

Irak Devlet Başkanı Talabani'nin direnişçiler için genel af önerisine Sunni alimlerden destek geldi. Alimler işgalin sona ermesini istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sunni Alimlerden Genel Affa Destek

Irak geçici devlet başkanı Celal Talabani’nin silah bırakan ve yeni Irak’a katılmak isteyenlere yönelik genel af çıkarılma steklifine Irak'taki Sünnilerin en etkin kurumlarından Sünni Ulema Heyeti kısmi destek verdi. Ulema heyetinden yapılan açıklamada Talabani'den genel af için gerekenin yapılmasını ve işgalci kuvvetlerin bir an önce ülkeden çıkarılması istedindi.

 

Sünni Ulema Heyeti'ne mensup 64 din adamı, Bağdat'taki Kazimiye Camii'nde bir deklarasyon yayınladı. Kutlu Doğum Haftası nedeniyle hükümetin, birlik-beraberlik haftası ilan ettiğini belirten Sünni Ulema Heyeti sözcüsü Şeyh Ahmet Abdul Gaffar, bundan dolayı herkese büyük görev düştüğünü söyledi.

 

Gaffar, "Görevin en büyüğü Cumhurbaşkanı Talabani'ye düşüyor. Talabani genel af için söz verdi. ABD Savunma Bakanı Rumsfeld'in sözlerine kanmasın ve söz verdiği affı gerçekleştirsin. Şu an hapishanelerde binlerce suçsuz insan var ve bunlar işkence görüyor.

 

Talabani bunların salıverilmesi için çaba göstermesi gerek. Irak'ta yeni bir sayfa açmak istiyorsa genel afla başlayarak bunu yapabilir." şeklinde konuştu. Gaffar ayrıca Talabani'den el ele vererek ülkede bulunan işgal kuvvetlerinin çıkarılması çağrısında da bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü