banner39

Sunni Araplar'a Federalizm Baskısı

Irak`ta üzerinde uzlaşma sağlanamayan anayasa taslağına ilişkin görüşmeler yeniden başlıyor. Görüşmelerde, devlet yapısının büyük oranda federal olmasını kabul etmesi için Sünni Araplar`a baskı yapılması bekleniyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sunni Araplar'a Federalizm Baskısı

Anayasa taslağının yazımı için haftalardır sürdürülen görüşmelerin uzlaşma için verilen son tarih olan Pazartesi günü başarısızlıkla sonuçlandığı açıklanmıştı. Parlamento bu gelişme üzerine, görüşmeleri yürüten farklı etnik ve dini grupların liderlerine, görüş ayrılıklarını gidermek için bir hafta ek süre verdi.

Uzlaşmanın yeniden başlayan görüşmelerde de sağlanamaması halinde, parlamentonun feshedilmesi ve şiddet olaylarının gölgesi altında yeni seçimlere gidilmesi olasılığı doğacak.

Irak Cumhurbaşkanlığı`ndan bir sözcü, ``Bugünkü görüşme maratonu temelde ana siyasi bloklar arasında yürütülecek`` dedi ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani`nin ana Kürt ve Şii gruplar arasındaki toplantıya başkanlık edeceğini söyledi. Yarın da gayrıresmi bazı görüşmeler yapılacak.

Öngörüldüğü gibi Ekim ayında referanduma gidilebilmesi için taslak üzerinde uzlaşmanın zamanında sağlanmasını isteyen ABD, bu yöntemle direnişin azalabileceğini umuyor. Saddam Hüseyin yönetiminde azınlık olmalarına karşın egemenliği elinde tutan Sünniler, ülkenin bölünmemesi için Şii ve Kürtlerin federalizm talepleriyle mücadele ediyor.

Gerek Şii Başbakanı İbrahim Caferi gerekse de Kürt Cumhurbaşkanı Talabani, kamuoyu önünde yaptıkları açıklamalarda federal devlet arzularını net şekilde dile getirdiler.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, ``Bana göre, federalizm konusu (Kürtler) açısından zaten somut olarak var olan bir olgu ancak diğer eyaletlerdeki öteki grupların da aynı hakka sahip olmaları gerekiyor`` diyen Caferi, uzlaşmaya varmak için ek bir haftanın yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.

Kürtler'in Talepleri Sürüyor 

Görüşmelerin yeniden başlamasıyla birlikte bir yandan ortaya yeni talepler atılırken, diğer yandan bazı eski talepler de yeniden masaya kondu.  Anayasa komitesinin Hıristiyan üyesi Yonadem Kanna, Kürtlerin artık kendi kaderlerini kendilerinin tayin etme hakkı elde etmek için daha yoğun bastırdıklarını ancak buna hem Sünnilerin hem de Şiilerin karşı çıktığını ifade etti.

Anayasanın hazırlanması için verilen sürenin dolmasına beş gün kala Şiiler çıkış yaparak, ağırlıklı olarak yaşadıkları güneyin de kuzey gibi özerk bölge olmasını istediler.

Sünniler de federalizmi kabul etmeleri konusunda baskı altında olduklarını ifade ediyorlar. Komitenin Arap milliyetçisi üyesi Salih el-Mutlak, Kürtlerin özerk bölgenin sınırının 2003 savaşı öncesindeki şekliyle belirlenmesini önleme girişimine Sünnilerin direndiğini ifade etti.

Kürtler ise buna karşılık geçen yıl kabul edilen geçici idari yasayı ortaya koyabilir. Bu yasaya göre, petrol zengini Kerkük`ün statüsüyle ilgili tartışmalı meselenin ileri bir tarihe bırakılması öngörülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?