banner39

Sünni Araplardan Hükümetten Çekilme Tehdidi

Irak Başbakanı İbrahim Caferi kabinesinin Irak Ulusal Meclisi’nden onay almasının ardından Sünni Araplardan hükümetten çekilme tehdidi geldi. Caferi’nin kabinesi 17 Şii Arap, 8 Kürt, 6 Sünni Arap ve 1 Hıristiyan’dan oluşuyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sünni Araplardan Hükümetten Çekilme Tehdidi

İSLAM DÜNYASI / HABER MERKEZİ


Caferi kabinesinin meclisten onay almasına ilk tepki Sünni Araplardan geldi. Ulusal Güçler Birliği ile Ulusal Diyalog Meclisi'nin oluşturduğu Sünni Arap Güçler Cephesi, hükümetten çekilme tehdidinde bulundu.


Ulusal Diyalog Meclisi resmi sözcüsü Salih el-Mutlak yaptığı açıklamada: "Sünni Araplar, ilan edilen hükümetten her an çekilebilirler. Başbakan Caferi'ye bakan adaylarımızı çekeceğimizi ilettik. Çünkü ilan edilen hükümet bizim Caferi'yle uzlaşmaya vardığımız listeden çok farklı." dedi.


Caferi Hükümeti Güvenoyu Aldı


Irak Başkanlık Konseyi tarafından hükümet kurmakla görevlendirilen Başbakan İbrahim Caferi’nin 36 bakandan oluşan kabinesi, Irak Ulusal Meclisi’nden güvenoyu aldı.
Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin hazırladığı kabine listesi, 275 sandalyeli Irak Ulusal Meclisi tarafından onaylandı. Oylamaya katılan 185 milletvekilinden 180'i hükümete kabul, beşi ise ret oyu verdi. Böylece 50 yılın ardından Irak’ta demokratik yolla seçilen ilk hükümet de kurulmuş oldu.


Kabine Üyeleri Belli Değil


Caferi’nin kabinesinde bakanlıklara hangi isimlerin geleceği tam olarak netlik kazanmamasına rağmen Ulusal Meclis’ten güvenoyu almasına dikkat çekildi. Siyasi gözlemciler, bazı isimlerin belli olmamasına rağmen kabinenin güvenoyu almasını, kabine üyelerinden ziyade taraflar arasında kotluk dağılımının onaylandığı yorumunda bulunuyorlar.    

 
Aralarında savunma ve petrol bakanlıklarının da bulunduğu yedi koltuk, uzlaşma sağlanamadığı için boş bırakıldı. Boş bırakılan bakanlıklar arasında iki de, başbakan yardımcılığı görevleri var.


Oylama öncesi yapılan konuşmalarda bazı milletvekilleri, tamamlanmamış bir listenin onaya sunulmasına tepki gösterdi ve bunun yasal olmadığını savundu.
Caferi’nin kabinesi 17 Şii Arap, 8 Kürt, 6 Sünni Arap ve 1 Hıristiyan’dan oluşuyor ve bakanlıklardan yedisi kadınlara ait. 

  
Kritik Bakanlıklar Paylaşılamıyor 


Kritik öneme sahip bazı bakanlıkların ise, şimdilik vekâleten yönetileceği açıklandı. İbrahim Caferi, büyük önem verilen savunma bakanlığının, Ahmed Çelebi de petrol bakanlığının yönetimini vekâleten üstlendi. Hoşyar Zebari dışişleri bakanlığı görevini korurken, Behram Salih planlama, Ali Allavi de maliye bakanlığını üstlendi.


Yeni hükümette 4 başbakan yardımcılığı bulunuyor. Başbakan yardımcılığı görevinden ikisini Ahmed Çelebi ile Kürt politikacı Roj Şevis üstlenirken, diğer iki ismin daha sonra belirleneceği ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?