banner15

Sunni Din Adamlarına Rüşvet!

ABD'li halkla ilişkiler firması Lincoln Group'un, Iraklı Sünni din adamlarına da propaganda faaliyetlerine yardımcı olmaları için para ödediği ileri sürüldü.

Sunni Din Adamlarına Rüşvet!

Irak'ta ABD Savunma Bakanlığı için çalışan ve Irak gazetelerine, ABD askerleri tarafından yazılan olumlu makaleleri yayınlaması için para ödeyen Washington merkezli halkla ilişkiler firması Lincoln Group'un, Iraklı Sünni din adamlarına da propaganda faaliyetlerine yardımcı olmaları için para ödediği ileri sürüldü.
     
New York Times gazetesi, firmanın eski bir çalışanının açıklamalarına dayanarak verdiği haberde, Pentagon'un 2005 yılı başlarında firmadan, El Anbar eyaletindeki Sünnileri seçimlere katılması için ikna edecek ve direnişin sona erdirilmesine yardım edecek dini liderleri tespit etmesini istediğini bildirdi.      

Haberde, sözkonusu halkla ilişkiler firmasının, "propaganda faaliyetleri çerçevesinde Iraklı askeri komutanlara yönelik tavsiyelerde bulunmaları ve yazı yazmaları için 4 Sünni din adamından 3'üne ücret ödediği" kaydedildi.
     
New York Times gazetesi, Lincoln şirketinin Başkan Yardımcısı Paige Craig'in açıklamalarına da yer verdi. Iraklı din adamlarıyla irtibata geçtiklerini kabul eden Craig, "Yerel hükümet yetkilileri ve işadamlarıyla da görüştük. Toplumun tüm cephelerine ulaşabilmek için kapsamlı ve derin ilişkiler kurmak zorundayız" dedi. 
     
Craig buna karşın firmanın askeri ve ticari müşteriyle yaptığı belli projeler üzerinde konuşmayı reddetti. Craig, "Dini ve kültürel konularda uzman olan personelimiz var. Bilgi almak maksadıyla çok geniş yelpazede insanlarla görüşüyoruz. Denizaşırı yerlerde görüştüğümüz bu insanların çoğu buna karşılık bir ücret istemiyorlar veya buna ihtiyaçları yok. Sadece diyalog kurmak istiyorlar" dedi. 
     
New York Times gazetesine göre ise firmanın iç mali kayıtları, firmanın Irak'ta Mayıs-Eylül ayları arasında yürüttüğü bu proje için 144 bin dolar harcadığını gösteriyor. Gazete, bu paranın ne kadarının, kimlikleri öğrenilemeyen Iraklı din adamlarına gittiğinin ise bilinmediğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48