banner15

Sünniler adaylarını belirledi

Seçimler'in ardından Irak'ta başbakanlık tartışmaları sürerken, Sünniler adaylarını belirledi.

Sünniler adaylarını belirledi

Irak'ta Aralık ayında yapılan seçimlerin ardından hala kurulamayan hükümet için çalışmaların bu akşamüstü başkent Bağdat'ta başlayacağı ve Sünnilerin devlet başkan yardımcılığı, başbakan yardımcılığı ve meclis başkanlığı için 3 aday teklif ettiği bildirildi.

275 sandalyeli mecliste 44 sandalyesi bulunan Sünni oluşum Ulusal İttifak Cephesi'nin sözcüsü Cafer Ani, bütün parlamento bloklarının temsilcilerinin bu akşamüstü bir araya geleceğini belirttiği açıklamasında, "Tartışmalar zorlu geçecek" dedi.

Ani, pazartesi günü yapılacak meclis oturumundan önce devletin başındaki en önemli 9 makam için anlaşma sağlanacağının pek de mümkün görünmediğini ifade etti.

Kendi grubunun adaylarını tanıtan Ani, Adnan El Duleymi'yi iki devlet başkan yardımcılığından biri için, Şeyh Halif Olayan'ı iki başbakan yardımcığından biri için ve Tarık El Haşimi'yi de meclis başkanlığını için aday belirlediklerini açıkladı.

Ani, bu isimlerin diğer parlamento blokları için uygun olup olmadığını göreceklerini belirtti ve diğerlerinin görüşlerini hesaba katacaklarını ve konsensüsle bir anlaşmaya varmayı umduklarını kaydetti.

Sundukları adaylar hakkındaki çekincelerin tarafsız olmasını beklediklerini ve kendilerinin Şiilerin başbakan adayı İbrahim Caferi'ye karşı çıkmalarına bir tepki olarak değil de ulusal çıkarlar dikkate alınarak hareket edilmesini umduklarını söyledi.

128 milletvekili çıkaran Şiilerin aday gösterdiği Caferi'nin başbakanlığa adaylığına 53 milletvekilli Iraklı Kürtler de karşı çıkıyor. Caferi'nin itiraz edilen adaylığı, Irak'ta 4 aydır bir hükümet kurulamamasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48